Powierzchnia Wenus - perspektywa 3D
Źródło: NASA

Na Wenus istnieją aktywne wulkany. Najnowsze odkrycie naukowców

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Lipca 2020

W przeszłości na Wenus istniała bardzo duża aktywność wulkaniczna. Najnowsze odkrycia naukowców mówią o tym, że może się tam wciąż znajdować kilka aktywnych wulkanów.

Badania na temat aktywności wulkanicznej opublikowano na łamach magazynu Nature Geoscience.

Możliwa młoda aktywność wulkaniczna

Oprócz naszej własnej planety, na której wciąż odnotowujemy aktywność wulkaniczną, w naszym Układzie Słonecznym aktywne wulkany znaleźć możemy na Io – jednym z księżyców Jowisza. W przeszłości takie zjawiska występowały również na Wenus, o czym świadczą różne twory na jej powierzchni. Po ponownym przyjrzeniu się planecie sąsiadującej z Ziemią, eksperci doszli do wniosku, że aktywność wulkaniczna dalej tam istnieje, chociaż w bardzo młodej postaci.

Ostatni człowiek na Księżycu zostawił tam nietypową pamiątkęOstatni człowiek na Księżycu zostawił tam nietypową pamiątkęCzytaj dalej

37 koron na powierzchni Wenus

Sondy badające powierzchnię Wenus odkryły 37 “koron” świadczących o aktywności wulkanicznej na tej planecie. Takie “korony” powstają z pióropuszy stopionej skały, która znosi się z płasza planety przez skorupę. Na podobnej zasadzie uformowały się według naukowców Hawaje. Odkrycie może posłużyć naukowcom w kolejnych badaniach planety.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. NASA podaje oficjalną datę umieszczenia teleskopu Jamesa Webba na orbicie
  2. Historyczna data w misjach NASA. 51 lat temu Apollo 11 wylądował na Księżycu
  3. Ostatni człowiek na Księżycu zostawił tam nietypową pamiątkę
  4. Pole magnetyczne Ziemi może niedługo się odwrócić. Nastąpi to o wiele wcześniej, niż zakładano

Następny artykuł