Plaża na wyspie Vaadhoo należącej do Malediwów.
Źródło: flickr

Morze gwiazd u wybrzeży Malediwów. Niesamowite zjawisko uchwycone na nagraniu

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
11 Sierpnia 2020

Kiedy zapada noc na wyspie Vaadhoo, plaża zamienia się w świetlne widowisko. Dzieje się tak za sprawą specjalnego rodzaju bakterii, które znajdują się w tamtejszych wodach.

Miliony mikroskopijnych organizmów nazywanym bioluminescencyjnym fitoplanktonem wymywa w nocy na plaże w znajdującej się przy Malediwach wyspie Vadhoo. Efekt jest piorunujący, miliony błękitnych, neonowych punkcików daje efekt jakby o brzeg plaży uderzały gwiazdy z nieba.

Czemu fitoplankton świeci

Bioluminescencyjny fitoplankton to organizm, który wytwarza światło (w podobny sposób w jaki robią to owady świetliki). Fitoplankton można znaleźć przede wszystkim w morskiej wodzie, osadach morskich, na powierzchni martwych ryb oraz we wnętrzu morskich organizmów. “Święcące” bakterie są również czasem spotykane w słodkiej wodzie, jest to jednak o wiele rzadsze zjawisko.
Fitoplankton świeci przede wszystkim, aby zainteresować partnera, nie jest to jednak jedyna funkcja. Świecący mechanizm może posłużyć chociażby jako obronna technika przed drapieżnikami. Istnieją rodzaje fitoplanktonu, który potrafi przeżyć “podróż” przez układ trawienny ryb i innych morskich zwierząt. Naukowcy dotąd nie odkryli jakie funkcje w tym wypadku pełni luminescencja.

Dron skutecznie usuwa gniazdo os. Niesamowite nagranieDron skutecznie usuwa gniazdo os. Niesamowite nagranieCzytaj dalej

Gdzie znaleźć świecące plaże

Najsłynniejsza “świecąca” plaża znajduje się na wyspie Vaadhoo, jest ona wyspą należącą do atolu Raa na Malediwach. Wyspa jest niewielka, regularnie zamieszkują ją około 500 mieszkańców, jednak świecące plaże dały jej światowy rozgłos przez co stała się niezwykle popularnym kierunkiem turystycznym. Wyspa zasłynęła w popularnej opinii tym, że o jej plaże rozbija się “morze gwiazd”.

Zagadkowy otwór u wybrzeży Florydy. Naukowcy zbadają tajemnicę Green Banana HoleZagadkowy otwór u wybrzeży Florydy. Naukowcy zbadają tajemnicę Green Banana HoleCzytaj dalej

Nagranie z plaży

Świecący fitoplankton sprawia, że wyspę Vaadhoo odwiedzają rocznie tysiące turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć magiczny spektakl z morskimi gwiazdami w roli głównej. Fitoplankton jest bezpieczny dla człowieka, więc można samemu zmącić wodę i zobaczyć jej efekty, a miłośnicy nocnych spacerów mogą się na jeden wybrać zostawiając za sobą piękne, neonowo-niebieskie ślady w piasku, które po chwili zmyje kolejna błękitna fala.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tornado ognia. Niszczycielski słup płomieni trawi wszystko na swojej drodze
  2. Dron skutecznie usuwa gniazdo os. Niesamowite nagranie
  3. Żarłoczny aligator atakuje drona. Niesamowite nagranie
  4. Zagadkowy otwór u wybrzeży Florydy. Naukowcy zbadają tajemnicę Green Banana Hole

Następny artykuł