Kruk
Źródło: youtube.com

Fascynujące nagranie. Kruk, który mógłby uczyć w szkole fizyki

Kuba WielochKuba Wieloch
13 Lipca 2020

Kruki to niesamowicie inteligentne zwierzęta, które potrafią nas zadziwić na każdym kroku. Okazuje się, że są ekspertami w rozumieniu fizyki

Kruki to jest z nainteligentniejszych zwierząt na naszej planecie. Nieraz możemy zaobserować, jak rozbijają orzechy za pomocą grawitacji, lub wrzucają je pod koła samochodów, aby dostać się do pożywnego miaższu.

Okazuje się, że ich zrozumienie praw fizyki wykracza poza nasze najśmielsze oczekiwania. Na nagraniu możemy zaobserwować, jak ptak wykorzystuje prawo Archimedesa, aby sięgnąć po pożywienie.

Prawo Archimedesa – prawo hydro- i aerostatyki określające siłę wyporu płynu, odkryte przez Archimedesa z Syrakuz. Prawo Archimedesa głosi, że na ciało (częściowo lub całkowicie) zanurzone w płynie (cieczy, gazie lub plazmie) działa pionowa, skierowana ku górze siła wyporu F której wartość jest równa ciężarowi płynu wypartego przez to ciało:

Prawo Archimedesa

Siła wyporu jest wynikiem zasad i własności ciśnienia hydrostatycznego. Ciśnienie to rośnie wraz ze wzrostem głębokości w płynie, jest zatem większe u dołu zanurzanego ciała niż w górnej jego części. W związku z tym siła parcia płynu działająca na dolne części ciała ma większą wartość niż siła działająca na górne jego części. Wypadkowa tych sił daje siłę wyporu F. (źródło: Wikipedia)

Poniżej przedstawiamy materiał video:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Hiperrealistyczny robo-delfin. Ten robot zastąpi żywe zwierzęta w ZOO
  2. Projekt Flamingo, czyli satelitarne śledzenie pojazdów. Polska firma zapowiada zwiększenie bezpieczeństwa na drogach
  3. Elon Musk został siódmym najbogatszym człowiekiem na świecie. Sukces zawdzięcza Tesli
  4. Pojawiła się konkurencja dla dronów. Bioniczne ptaki prezentują się pięknie

Następny artykuł