Dziura w Ziemi
Źródło: flickr

Wrzucił telefon do najgłębszej dziury świata. Zdumiewające nagranie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Sierpnia 2020

Kojarzycie odwiert kolski, czyli najgłębszą na świecie dziurę w Ziemi? Ktoś postanowił wrzucić do środka smartfona i sprawdzić, co uda się nagrać. Zdumiewające wideo dobitnie pokazuje, jak przerażająco wręcz głęboki jest rosyjski odwiert.

Po co ktoś miałby wrzucać naprawdę dobrego smartfona do najgłębszej dziury świata? Aby zarejestrować na niepowtarzalnym filmiku, jak szalenie głęboki jest w rzeczywistości ten otwór.

Odwiert kolski, czyli król dziur

W Rosji, w okolicach miasta Zapolarnyj znaleźć można niepozorną kupkę złomu i śmieci. Wokół panują wyjątkowe okoliczności przyrody, ale nie dajcie się zwieźć pozorom - w tym miejscu natkniemy się także na niewielką pokrywę w ziemi. Zakrywa ona niezwykle głęboki tunel wgłąb Ziemi. Choć jego szerokość to jedyne 23 centymetry, długość wynosi aż 12 261 metrów, dzięki czemu nazwany został "Supergłębokim Odwiertem Kolskim". Wpisany został do Księgi Rekordów Guinessa jako nagłębszy odwiert wykonany przez człowieka. Po co to komu? Rosyjscy naukowcy postawili sobie jasny cel - zbadać minerały i skład kolejnych warstw naszej planety. Jeżeli chcecie więcej przeczytać o tym ambitnym przedsięwzięciu zapraszamy do tego artykułu. Dziś odwiert nie należy być może do największych atrakcji na świecie, jednak niektórzy wciąż wpadają na szalone pomysły.

Naukowcy odkryli nowe ognisko promieniowania w Czarnobylu. Niezwykle niebezpieczne zjawiskoNaukowcy odkryli nowe ognisko promieniowania w Czarnobylu. Niezwykle niebezpieczne zjawiskoCzytaj dalej

Smarton spuszczony do dziury

YouTuber z kanału lynx africa postanowił przetestować głębokość dziury i wytrzymałość swojego smartfona. Uzbroił się on więc w niezwykle długą linę (ciekawą, gdzie taką znalazł?). Po wrzuceniu urządzenia do środku odwiertu widać jednozancznie, że w zasadzie... nic nie widać. Gdyby nie lampa błyskowa, nie moglibyśmy dowiedzieć się niczego, ale przynajmniej można zauważyć, iż otwór jest wyjątkowy równy. YouTuber postanowił odzyskać swój sprzęt i zwijał linę, a cała operacja zakończyła się sukcesem. Co zabawne, możemy bardzo łatwo dostrzec, iż w środku odwiertu jest bardzo wilogotno - do środka wpadają krople wody. Szczególnie interesujący wydaje się moment, w którym część gleby i skał zaczyna się zapadać, a autor filmiku w szybkim tempie ratuje swojego smartfona pociągając go do góry. Im niżej, tym widok jest gorszy, a całość zaczynają wypełniać gazy z wnętrza Ziemi. Zaskakujący film możecie sprawdzić poniżej.

Boeing nie mógł znaleźć nabywców na niezwykle wadliwe samoloty. Polacy kupili je za ogromne pieniądzeBoeing nie mógł znaleźć nabywców na niezwykle wadliwe samoloty. Polacy kupili je za ogromne pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Śmiertelna chmura pochłonęła 1746 ludzkich żyć. Przyczyna katastrofy nadal owiana tajemnicą
  2. Krewny słonia jest wielkości myszy. Naukowcy byli pewni, że dawno wyginął
  3. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znaleziono poważną usterkę. Czy astronauci są zagrożeni?
  4. PlayStation 5 dostanie wyjątkowy kontroler. Oto szereg nowoczesnych rozwiązań w DualSense

Następny artykuł