Kopalnia węgla Bełchatów
Źródło: pixabay.com

Największa dziura Europy jest w Polsce. Aż ciężko uwierzyć, wielu będzie zaskoczonych

Kuba WielochKuba Wieloch
18 Października 2020

Być może to w nie uwierzycie, ale w Polsce znajduje się największa dziura w Europie. Widać ją nawet z kosmosu

Ten artykuł nie jest żartem


Ok, nazwa tego artykułu może brzmieć dwojako. Pragnę jednak z góry zaznaczyć, że nie zamierzam tutaj szkalować naszego pięknego kraju i odnoszę się, do rzeczywistej największej dziury w Europie, czyli odkrywce kopalni węgla w Bełchatowie.

Historia dziury


Ogromny otwór w ziemi powstawał ponad 40 lat poprzez stałe wykopywanie węgla. Dziura ma długość 12 kilometrów, szerokość 3 kilometrów, a w najszerszym miejscu jest głęboka na 200 metrów.
Co ciekawe, kopalnia stanowi obecnie sporą atrakcję turystyczną. Aby wybrać się na wycieczkę, należy wcześniej złożyć rezerwacje, bo chętnych z Polski, a nawet Europy jest całkiem sporo.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Księżyc pełnił kiedyś niezwykle ważną funkcję. Niesamowite odkrycie naukowców

2. Ważne ostrzeżenie GIF. Popularny lek wycofany z obrotu, wykryto w nim poważną wadę

NASA ogłosiła coś niezwykłego. Już wkrótce na Księżycu NASA ogłosiła coś niezwykłego. Już wkrótce na Księżycu "zamontują" internet, prawdziwy przełomCzytaj dalej

Kopalnia węgla w Bełchatowie


Wydobycie węgla w Bełchatowie rozpoczęto w 1960 roku. Kopalnie wielokrotnie modernizowano i rozbudowywano na przestrzeni następnych lat. Głównym odbiorcą węgla wydobytego tam jest Elektrownia Bełchatów. Kopalnia pracuje w dwóch polach wydobywczych — Bełchatów i Szczerców. Warto zaznaczyć, że wydobycie węgla w Bełchatowie zakończy się w roku 2020, natomiast na polu Szczerców w 2040 roku.
Ciekawostką jest fakt, że Elektrownia Bełchatów jest największym na świecie obiektem tego typu i niestety przy okazji największym w Unii Europejskiej zakładem emitującym dwutlenek węgla.

Elektrownia Węglowa w Bełchatowie

Góra Kamieńsk


Jeśli zechcecie się wybrać do Bełchatowa, to warto również rozważyć przejście się na Górę Kamieńsk. Została ona usypana z ziemi wybieranej z kopalni. Ma aż 386 metrów, co jak na dzieło człowieka robi spore wrażenie. Co ciekawe, na górze wybudowano stok narciarski, więc jeśli macie ochotę na odrobinę szaleństwa to droga wolna.

Internauci przerobili Sasina na jednostkę miary. Niezwykle kreatywny pomysł, pękniesz ze śmiechuInternauci przerobili Sasina na jednostkę miary. Niezwykle kreatywny pomysł, pękniesz ze śmiechuCzytaj dalej

Polak potrafi

Jak widać Polska potrafi, gdy tylko chcemy możemy mieć największą dziurę w Europie. Jakbyśmy się postarali bardziej, to może byśmy nawet mieli największą dziurę świata.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lekarze namawiali parę na aborcję. Wiemy jak dziś rozwija się dziecko, które przyszło na świat bez mózgu
  2. Ekspresowe i nieziemsko pyszne ciasto, na którego punkcie oszalał cały świat. Wszystkie składniki masz pod ręką
  3. Ślady kobiety i dziecka z epoki lodowcowej. Niesamowita historia dwójki pradawnych ludzi, naukowcy oniemieli z zachwytu
  4. Sony zaprezentowało interfejs dla graczy w PS5. Innowacje widać gołym okiem
  5. Mars widoczny gołym okiem? Jest prosty sposób, teleskop i lornetka będą zbędne
  6. Anna Lewandowska zdradziła swój przepis na idealną niedzielę. Jej gołąbki to prawdziwy hit, wszystko przez jeden składnik

Następny artykuł