Krater
Źródło: NASA

Naukowcy aż osłupieli. Odkryli największy krater w Układzie Słonecznym

Kuba WielochKuba Wieloch
17 Sierpnia 2020

Kosmos znowu stał się "modny" dzięki czemu prawie codziennie słyszymy o niezwykłych odkryciach astronomów

Największy krater w Układzie Słonecznym


Z dnia na dzień dzięki ogromnemu postępowi technicznemu dowiadujemy się stopniowo, że w sumie to wciąż nic nie wiemy o naszym Układzie Słonecznym, a przed nami jeszcze wiele niezwykle ekscytujących odkryć i są to fantastyczne wieści.

Podbój kosmosu


Coraz większymi krokami zbliżamy się do podboju Marsa przez człowieka. Obecnie nad załogową wyprawą na Czerwoną Planetę pracują prężnie USA i Chiny. Chęci odkrycia nowego lądu wyrażają również Iran, Arabia Saudyjska, Unia Europejska, Kanada i Rosja. Wniosek z tego jest prosty — prędzej czy później ludzka stopa stanie na czerwonej pustyni, a będzie to dopiero początek wielkich wypraw w przestrzeń kosmiczną. Pierwsza wyprawa na Marsa będzie raptem preludium do kolonizacji Układu Słonecznego w celu umocnienia pozycji gatunku ludzkiego, wszak nasza ojczysta planeta za kilkaset lat może być już w opłakanym stanie ze względu na globalne ocieplenie i dewastację natury przez człowieka. Pozostaje nam więc jedynie droga ku gwiazdom.

Naukowcy już wiedzą jak będzie wyglądał koniec wszechświataNaukowcy już wiedzą jak będzie wyglądał koniec wszechświataCzytaj dalej

Niesamowite odkrycie


Dzięki atmosferze podboju Marsa media coraz częściej obiegają wszelkiego rodzaju ciekawostki związane z kosmosem. Niedawno naukowcy odkryli największy znany nam krater uderzeniowy na księżycu Jowisza — Ganimedesie. Naukowcy z Uniwersytetu Kobe, National Institute of Technology i Oshima College w Japonii poinformowali, że średnica tej struktury jest większa od Merkurego.
Przełomowe odkrycie nastąpiło dzięki sondzie badawczej przelatującej nad ogromnym księżycem. Ganimedes jest regularnie badany ze względu na obecność oceanów na księżycu z potencjalną ciekłą wodą pod wierzchnią zlodowaconą warstwą. Dzięki zaawansowanemu modelowaniu komputerowemu okryto krater o średnicy dochodzącej do 7700 kilometrów. Naukowcy uważają, że krater powstał na skutek uderzenia ogromnej planetoidy o średnicy co najmniej 150 kilometrów.

Rosyjski superdron już prawie gotowy. Jest niewidzialny i ma na pokładzie 6 ton bombRosyjski superdron już prawie gotowy. Jest niewidzialny i ma na pokładzie 6 ton bombCzytaj dalej

Polacy również pomagają


Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o wyprawach bezzałogowych na księżyce Saturna i Jowisza, gdyż mogą one skrywać głęboko ukryte życie oraz pomóc nam zrozumieć wiele problemów związanych z powstaniem naszego Układu Słonecznego. Dlatego też NASA i ESA już się szykują na wysłanie sond w kierunku ogromnego krateru na Ganimedesie.
Warto również wspomnieć, że w badanie Ganimedesa jest również zaangażowany polski zespół badawczy, który odgrywa kluczową rolę w projekcie. Na pokładzie sondy, która wyruszy w stronę gigantycznego zlodowaconego księżyca znajdą się polskie instrumenty badawcze. Budowane są one przez polskie firmy, które mocno angażują się w odkrywanie kosmosu przez NASA i ESA.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaszczepią nawet miliard osób. Ruszyła produkcja rosyjskiej szczepionki
  2. Oto jedno z najstarszych zwierząt na świecie. Najstarszy rekin grenlandzki mógł żyć, kiedy Polską rządzili królowie
  3. Rosyjski superdron już prawie gotowy. Jest niewidzialny i ma na pokładzie 6 ton bomb
  4. Naukowcy już wiedzą jak będzie wyglądał koniec wszechświata

Następny artykuł