NASA
Źródło: Youtube/ NASA Video/ Zrzut ekranu z filmu

NASA ujawniła piorunujące nagranie. Niezwykle potężny wybuch, nawet naukowcy przecierali oczy ze zdumienia

Kuba WielochKuba Wieloch
2 Października 2020

Agencja NASA opublikowała niezwykłe nagranie. Uwiecznili potężną eksplozję supernowej. Teleskop uchwycił obiekt oddalony od nas o 70 milionów lat świetlnych.

Zdjęcia zostały uchwycone przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Stworzenie nagrania zajęło agencji ponad rok, teleskop musiał wpierw zebra miliony klatek, aby następnie można było połączyć je w animację za pomocą programów komputerowych.
Jak donosi Amerykańska Agencja Kosmiczna teleskop zaczął obserwować supernową 2018gv w lutym 2018 roku, zaledwie kilka tygodni po tym, gdy została odkryta. Naukowcy odkryli ją w ramach programu mającego na celu niezwykle precyzyjny pomiar tempa ekspansji Wszechświata. Badania te są niezwykle istotne dla przyszłości astronomii i mogą stanowić niezaprzeczalny dowód na teorię wielkiego wybuchu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Czeka nas niezwykle mroźna i śnieżna zima? Model matematyczny już przewidział dla nas przyszłość

2. Zapłacił za jej rachunek, bo zapomniała portfela. Później kobieta zrobiła coś, co wprawiło go w osłupienie

Niezwykłe nagranie ujawnione przez NASA


Warto tu zaznaczyć, że do eksplozji supernowej doszło 70 milionów lat temu i właśnie tyle czasu potrzebowało światło z tej części kosmosu, aby dotrzeć do Ziemi. Wybuchająca gwiazda NGC 2525 osiągnęła w szczytowym momencie jasność 5 miliardów razy większą niż nasze rodzime Słońce.

Moneta 5 zł może być warta znacznie więcej. Czym prędzej przeszukaj portfel, możesz zyskać dużo pieniędzyMoneta 5 zł może być warta znacznie więcej. Czym prędzej przeszukaj portfel, możesz zyskać dużo pieniędzyCzytaj dalej

Gwiazda oddalona o 70 milionów lat świetlnych


Naukowcy zaznaczają, że zaobserwowana supernowa pochodzi z rodziny typu la. Do wybuchu tego typu gwiazdy dochodzi gdy, biały karzeł (pozostałość umierającej gwiazdy), ściągnie na siebie materię ze swojej gwiazdy towarzyszącej. Gdy zostanie przekroczona masa krytyczna takiej struktury (1.44 masy Słońca), jej jądro nagrzewa się do niewyobrażalnych granic. W rezultacie podniesienia temperatury dochodzi do reakcji termojądrowych, które wywołują gigantyczny wybuch. Rzecz jasna, gwiazda, którą zaobserwowali naukowcy NASA nie istnieje już od wielu lat, a dokładniej rzecz ujmując od 70 milionów lat, bo właśnie o taką odległość jest ona oddalona od naszej planety.

Wypowiedź głównego badacza, Adama Riessa


- Żaden ziemski pokaz sztucznych ogni nie może konkurować z tą supernową — powiedział główny badacz Adam Riess z Space Telescope Science Institute.

Klamka zapadła. Ludzie polecą na Marsa dzięki rewolucyjnej technologii. Aż ciężko uwierzyć w pomysł naukowcówKlamka zapadła. Ludzie polecą na Marsa dzięki rewolucyjnej technologii. Aż ciężko uwierzyć w pomysł naukowcówCzytaj dalej

Zdjęcia ujawnione przez NASA

Ważne zmiany w mBank. Świetne wiadomości dla klientówWażne zmiany w mBank. Świetne wiadomości dla klientówCzytaj dalej

Kosmiczny Teleskop Hubble'a


Kosmiczny Teleskop Hubble’a jest gigantycznym instrumentem badawczym, poruszającym się po orbicie okołoziemskiej. Jego nazwa pochodzi od amerykańskiego uczonego Edwina Hubble’a. Teleskop został wyniesiony na orbitę 24 kwietniu 1990 roku przez prom kosmiczny Discovery podczas misji STS-31. Od momentu wystrzału Hubble jest jednym z najważniejszych przyrządów w historii astronomii. Teleskop jest wspólnym dziełem NASA i ESA, obie agencje korzystają z niego do dzisiaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kociątko oszalało na punkcie pizzy. Zabawne wideo sprawia, że uśmiech sam ciśnie się na usta
  2. Ziemniaki jak z ogniska w twoim piekarniku. Wystarczą 2 łyżki najczęściej używanej przyprawy kuchennej
  3. Czeka nas niezwykle mroźna i śnieżna zima? Model matematyczny już przewidział dla nas przyszłość
  4. W Milionerach wszyscy zamarli gdy padło pytanie. Było niewiarygodnie trudne, nawet Urbański zaniemówił
  5. W TVP gwiazda disco polo w roli naukowca. Absurd przekroczył wszelkie granice
  6. Naukowcy zbadali maseczki jednorazowe. Dokonali wstrząsającego odkrycia, mogą być niebezpieczne, trzeba pamiętać o ważnej rzeczy

Następny artykuł