nasa
Źródło: unsplash

Polacy polecą w kosmos? Niezwykłe doniesienia, trwają ważne rozmowy z NASA

Artur ŁokietekArtur Łokietek
5 Października 2020

Polacy do tej pory nie byli zbyt aktywnie zaangażowani w eksplorację kosmosu. Wszystko może się jednak zmienić, gdyż POLSA negocjuje z NASA. Współpraca będzie obejmować m.in. budowanie urządzeń do badania innych planet.

Pomijając Mirosława Hermaszewskiego, Polacy nie za bardzo dali się poznać jako naród skory do badań kosmicznych. Wszystko może się zmienić, choć nie oznacza to, że ktoś z naszego kraju poleci od razu w kosmos. Współpraca dotyczyć ma jednak wielu różnych dziedzin.

Pierwszy (i ostatni) Polak w kosmosie

Mirosław Hermaszewski to do tej pory jedyny Polak, który znalazł się w przestrzeni kosmicznej i zarazem główny skojarzenie gdy pomyślimy o naszym narodzie i badaniach kosmosu. Hermaszewski urodził się w 1941 roku w Lipnikach. Już jego dzieciństwo było tragiczne - polski kosmonauta stracił większość swojej rodziny podczas rzezi wołyńskiej. Na szczęście jego kariera postępowała bardzo szybko - po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych piął się w szczeblach wojskowych, gdy w 1976 roku władze ZSRR szukały przedstawicieli do Programu Interkosmos. W jego ramach to właśnie Hermaszewski doznał zaszczytu znalezienia się w przestrzeni kosmicznej. Mimo, że to nazwisko polskiego lotnika kojarzy nam się z kosmosem, warto pamiętać, że Polacy mają większy udział w badaniach kosmosu. Chodzi tu m.in. o naszych inżynierów, którzy pracują w różnych start upach i są autorami wielu technologicznych rozwiązań z których korzysta m.in. NASA czy inne agencje kosmiczne. Dość powiedzieć, że w ramach misji InSight na Marsie, to właśnie Polacy opracowali urządzenie potocznie zwane "kretem" służące do badań marsjańskiej gleby.

Biedronka czy Lidl? Aplikacje mobilne gwarantują tańsze zakupy, Polacy wybrali faworytaBiedronka czy Lidl? Aplikacje mobilne gwarantują tańsze zakupy, Polacy wybrali faworytaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Czeka nas niezwykle mroźna i śnieżna zima? Model matematyczny już przewidział dla nas przyszłość

2. Od dzieciństwa mówili jej, że jest brzydka. Teraz codziennie publikuje nowe selfie na Instagramie

NASA szykuje współpracę?

Wygląda na to, że inżynierowie z POLSA (Polskiej Agencji Kosmicznej) będą mogli produkować dla NASA kolejne technologie i przyrządy niezbędne podczas kolejnych misji nie tylko poznawczych, ale również tych dotyczących kolonizacji odległych planet, np. Marsa. POLSA bowiem negocjuje warunki umowy z NASA. "Chodzi o budowanie wspólnych urządzeń i instrumentów na misje kosmiczne przede wszystkim dot. eksploracji kosmosu" - mówi cytowana przez PAP Aleksandra Bukała z Polskiej Agencji Kosmicznej. POLSA aktualnie współpracuje z NASA w zakresie tworzenia konkretnych przyrządów albo na zasadzie umów bilateralnych (w formie europejskiego podwykonawcy) albo na zasadzie członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Wszystko może jednak się zmienić. "W 2019 r. POLSA podpisała Joint Statement on Cooperation in Space Exploration z NASA, podczas kongresu IAC 2019 w Waszyngtonie. Obecnie prowadzimy rozmowy z NASA dotyczące szeroko pojętej współpracy i nie wykluczamy, że będzie ona dotyczyła również start-upów" - dodaje Bukała.

Już wszystko jasne. Rząd zamówi 20 milionów szczepionek na Covid-19. Do kogo trafią?Już wszystko jasne. Rząd zamówi 20 milionów szczepionek na Covid-19. Do kogo trafią?Czytaj dalej

Polskie technologie w kosmosie

Dość powiedzieć, że Polacy już teraz w dość szerokim zakresie pracują nad technologiami dla różnych agencji kosmicznych, w tym właśnie dla NASA. W końcu nasi specjaliści są zaangażowani w prace nad tak kluczowymi misjami jak kolejne ekspecydje załogowe oraz te związane z ISS, Lunar Gateway, Księżycem czy nawet Marsem. Niedawno Polsce udało się zasubskrybować około 6 mln euro na współne projekty inwestycyjne. NASA docenia polskich specjalistów przypominając m.in. firmę Vigo System S.A. z Ożarowa, która opracowała przyrządy dla łazika Curiosity zaś wspomniany wyżej "marsjański kret HP3", czyli próbnik służący do pomiaru ciepła z wnętrza planety został stworzony przez firmę Astronika.

Kuriozalne sceny na wizji podczas programu Kuriozalne sceny na wizji podczas programu "Jeden z dziesięciu". Odcinek, który przejdzie do historii?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właściciel agresywnego pitbulla, który zagryzł 12-latka usłyszał zarzuty. Twierdzi, że jest niewinny
  2. Niewiarygodne plany wojska USA. Kraj będzie miał najnowocześniejszą armię
  3. Czekają nas gwiezdne wojny na Księżycu? Eksperci nie mają złudzeń
  4. W Milionerach gigantyczne emocje. Hubert Urbański aż osłupiał, już wkrótce wszystko się wyjaśni
  5. Masz banknot 10 zł? Koniecznie przeszukaj portfel, może być wart prawdziwą fortunę
  6. Jeden błąd doprowadził do tragedii. Nie żyją 4 osoby

Następny artykuł