Zdjęcie Marsa
Źródło: Pixabay

NASA opublikowało najnowsze zdjęcia Marsa. Kapitalne ujęcia zapierają dech w piersiach

Artur ŁokietekArtur Łokietek
11 Czerwca 2020

NASA pokazało niedawno wykonane zdjęcie Marsa. Przedstawia ono jeden z ogromnych kraterów znajdujących się na powierzchni planety. Jego wykonanie zawdzięczamy orbiterowi Mars Reconnaissance Orbiter.

NASA już od jakiegoś czasu skupiła się na badaniu Marsa, jego historii i warunków jakie na nim zachodzą. Aktualne misje badające Marsa przynoszą wspaniałe zdjęcia.

Badania Marsa

NASA od jakiegoś czasu skupiła się na badaniu Marsa. Dzięki najnowszym analizom wiemy, że planeta pod kątem geologicznym dawno temu była zbliżona do Ziemi. Jednak procesy zachodzące na jej orbicie, m.in. wykruszanie się skał orbitujących wokół planety, wywołały diametralne zmiany na powierzchni. Odłamki kosmicznych skał, które opadły na planetę spowodowały powstanie wielu olbrzymich kraterów. Do badań Czerwonej Planety NASA wykorzystuje choćby łazik InSight, który bada jej powierzchnię i skład geologiczny, co zaowocować może uzyskaniem większej ilości konkretnych informacji dotyczących procesu powstawania planety. Możliwe też, że dowiemy się, czy pod gruntem nadal znajduje się tam woda.

zdjęcie powierzchni Marsa

Nowe zdjęcia kraterów na Marsie

Za pomocą oribtera Mars Reconnaissance Orbiter wykonano zdjęcie jednego z bardziej zjawiskowych kraterów znajdujących się na powierzchni planety. Krater Holdena, bo o nim mowa, ma aż 140 kilometrów szerokości. Dzięki tego typu zdjęciom naukowcy mogą prześledzić historię planety. Najnowsze zdjęcie pokazuje m.in. osady na skałach, które najpewniej są wynikiem tego, że dawno temu na powierzchni Marsa faktycznie istniała woda. Kiedyś powierzchnia Marsa mogło zamieszkiwać nawet życie - badania prowadzone przez naukowców mają to potwierdzić. Sam Krater Holdena był na celowniku badaczy od jakiegoś czasu - to właśnie tam miał zostać umiejscowiony łazik Curiosity, od wielu lat znajdujący się na Marsie. Ostatecznie jednak na miejsce jego lądowania wybrano krater Gale, gdzie wcześniejsze zdjęcia potwierdziły istnienie wody.

Zobacz także:

  1. Każdy z nas pije z plastikowych butelek codziennie. Zaskakująca prawda wyszła na jaw
  2. Do Ziemi docierają sygnały z kosmosu. Jeden z nich powtarza się co 157 dni
  3. Tak brzmi Ziemia. Sonda ESA zarejestrowała "melodię" naszej planety
  4. Szanse na odkrycie planet podobnych do Ziemi są większe, niż sądzonoNastępny artykuł