Rozpadający się lądolód na Grenlandii.
Źródło: snl.no

Niepokojące wieści od NASA. Obliczyli, o ile podniesie się poziom wód w najbliższym czasie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
19 Września 2020

Naukowcy po raz kolejny pochylili się nad tematem topnienia lodowców. Tym razem 60 ekspertów z instytucji współpracujących z NASA obliczyli, że na przestrzeni kilkudziesięciu lat mogą nas czekać spore problemy z tego tytułu.

Badania dotyczyły topnienia pokryw lodowych na Grenlandii i Antarktydzie. Naukowcy podkreślają, że jeżeli nie uda nam się ograniczyć emisji gazów cieplarnianych, to lodowce będą topniały w coraz szybszym tempie. Wyniki są szokujące.

Poziom wody się znacząco podniesie. NASA ostrzega

Z badań przeprowadzonych przez naukowców współpracujących z Amerykańską Agencją Kosmiczną (NASA) wynika, że w wyniku topnienia lodowców, do 2100 roku, poziom wody wzrośnie o szokujące 38 centymetrów. Naukowcy obliczyli, że Grenlandia może przyczynić się do wzrostu poziomu wody o od 8 do 27 centymetrów, Antarktyda zaś od 3 do 28 centymetrów. W celu oszacowania tego wzrostu, naukowcy zbadali dwa różne scenariusze, które zostały wyznaczone dla przyszłego klimatu. Pierwszy dotyczy wzrostu emisji dwutlenku węgla, a drugi zawiera odwrotny trend.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niewiarygodne odkrycie. Znamy kolejny powód zatonięcia Titanica

2. Normalny banknot 10 zł może kosztować fortunę. Wystarczy, że posiada jedną cechę

Niewiarygodne odkrycie. Znamy kolejny powód zatonięcia TitanicaNiewiarygodne odkrycie. Znamy kolejny powód zatonięcia TitanicaCzytaj dalej

Optymistyczne plany też są brane pod uwagę

Jeżeli nie uda nam się opanować emisji CO2 do atmosfery, to musimy się liczyć z faktem, że pod koniec obecnego stulecia poziom mórz i oceanów wzrośnie o zatrważające 38 centymetrów. Jeżeli jednak ludzkości uda się opanować emisję dwutlenku węgla, to poziom wody wzrósłby jedynie o 3 centymetry, co jest akceptowalną granicą. Nie zmienia to jednak faktu, że efekty globalnego ocieplenia są widoczne i dzieją się na naszych oczach. Parę dni temu świat obiegły materiały prezentujące rozpadanie się największego lodowca na Grenlandii. Od wyspy oderwał się lodowiec o powierzchni Paryża. Poniższy wykres przedstawia, w jaki sposób na przestrzeni ostatnich 118 lat rósł poziom mórz i oceanów. W ostatnim fragmencie, który rozpoczyna się mniej więcej w latach 90. możemy zaobserwować znaczący wzrost poziomów wód na naszej planecie.

Wykres przedstawiający wzrost poziomu mórz i oceanów od 1990 roku.

Może istnieć rzecz, która jest zdolna wessać czarną dziurę. Gigantyczna kosmiczna potęga, o której mało kto wieMoże istnieć rzecz, która jest zdolna wessać czarną dziurę. Gigantyczna kosmiczna potęga, o której mało kto wieCzytaj dalej

Które regiony są najbardziej narażone na odczucie zmian klimatu

Chociaż pewnych efektów globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych już nie jesteśmy w stanie powstrzymać, to wciąż wiele od nas zależy. Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla jest kluczowe w zahamowaniu pogłębiania się problemu związanego z katastrofą klimatyczną, która, jeżeli nic z tym nie zrobimy, nas czeka. Najbardziej odsłonięte na efekty zmian klimatycznych tereny to region Morza Amundsena na Antarktydzie Zachodniej oraz Ziemia Wilkesa na Antarktydzie Wschodniej. Te dwa regiony są najbardziej wrażliwe na ocieplenie klimatu. Ma to związek z temperaturą oceanów i zmieniających się prądów morskich.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kierowca autobusu podczas burzy zobaczył bezdomne psy. Bez wahania złamał wszystkie zasady
  2. Prosta i pyszna surówka z buraków. idealnie komponują się z popularnym owocem
  3. GIS ostrzega. Groźna dla życia bakteria w śledziach
  4. Niewiarygodne odkrycie. Znamy kolejny powód zatonięcia Titanica
  5. Laserowa superbroń na amerykańskich myśliwcach. Zmiany w uzbrojeniu już niedługo
  6. Amerykańskie myśliwce nad Polską. Ruszają ogromne ćwiczenia Astral Knight 2020

Następny artykuł