Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba
Źródło: ESA

NASA podaje oficjalną datę umieszczenia teleskopu Jamesa Webba na orbicie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
20 Lipca 2020

NASA kolejny raz informuje o wyznaczeniu oficjalnej daty wystrzelenia teleskopu Jamesa Webba. Agencja od wielu lat próbuje przeprowadzić udaną misję, ale co i rusz zmuszana jest do przesuwania terminu. Wygląda jednak na to, że poczekamy sobie jeszcze sporo...

NASA od wielu lat wyznacza "ostateczny termin wystrzelenia w kosmos teleskopu Jamesa Webba". Może tym razem się uda.

Kosmiczny teleskop Jamesa Webba

Teleskop Jamesa Webba to budowany przez NASA kosmiczny teleskop mający być następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Nowe urządzenie jest jednak przeznaczone do obserwacji przede wszystkim w podczerwieni. Nazwano je na cześć drugiego administratora agencji, czyli (jak się zapewne domyślacie) Jamesa Webba. NASA informuje, że w tym tygodni zakończone zostaną testy akustyczne i wibracyjne, wcześniej pomyślnie zakończono testy elektryczne. Przed wystrzeleniem obiektu na oribtę, bardzo ważne jest upewnienie się, że wszystko działa jak należy.

Pole magnetyczne Ziemi może niedługo się odwrócić. Nastąpi to o wiele wcześniej, niż zakładanoPole magnetyczne Ziemi może niedługo się odwrócić. Nastąpi to o wiele wcześniej, niż zakładanoCzytaj dalej

Kiedy data wystrzelenia teleskopu Jamesa Webba?

Pierwotnie teleskop miał zostać wystrzelony na Ziemską oribtę w... 2007 roku. NASA jednak co i rusz znajduje nowy wymówki usprawiedliwiające przesuwanie terminu. Choć minęło ponad 13 lat, teleskop dalej znajduje się na Ziemi, jednak NASA zaskoczyła wszystkich i informuje o "oficjalnej" rzekomo dacie. Misja ma się rozpocząć już w październiku! Tylko, że... 2021 roku. Wcześniej mówiono o marcu kolejnego roku, więc tak odległe daty nikogo w sumie nie powinny dziwić. Samo narzędzie ma z kolei być funkcjonalne już 31 października 2021 roku.

Arabska Nadzieja na podbój kosmosu wystartowałaArabska Nadzieja na podbój kosmosu wystartowałaCzytaj dalej

NASA się usprawiedliwia

Choć na wiekopomne wydarzenie czekamy już w sumie 13 lat, NASA znajduje całkiem aktualne powody, dla których zmuszona została przesunąć tak ważną misję. Thomas Zurbuchen, zastępca administratora NASA Science Mission Directorate wyjaśnił, że to pandemia koronawirusa spodowała takie przeuswanie terminów. Jednocześnie wytłumaczył on, że kosmiczny teleskop jest priorytetem dla agencji. "Ciężko pracowaliśmy, aby utrzymać postęp w trakcie pandemii. Zespół nadal koncentruje się na dotarciu do rozwiązań technicznych, które doprowadzą nas do tej nowej daty uruchomienia teleskopu w przyszłym roku" - poinformował.

Zobacz także:

  1. Pradawne ryby zostały przez przypadek skrzyżowane. Naukowcy są zszokowani wyjątkowym odkryciem
  2. Afryka powoli się rozpada. W jej miejscu powstanie nowy ocean
  3. Potężne wybuchy na słońcu. Nasa udostępniła zdjęcia zjawiska
  4. Narodowe Biuro Rozpoznania wysłało w kosmos tajne ładunki. Mają zapewnić bezpieczeństwo USANastępny artykuł