spadająca gwiazda
Źródło: Unsplash

Zaobserwowano najmłodszego pulsara. Niezwykle wyjątkowe zjawisko

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Czerwca 2020

Kosmiczny noworodek został zaobserwowany przez astronomów z obserwatorium NASA. Pulsar będący jednocześnie magnetarem jest młody, ale jego pole magnetyczne jest około 70 biliardów razy silniejsze od ziemskiego. To naprawdę wyjątkowe zjawisko!

Pulsar Swift J1818.0-1607 jest młodą gwiazdą i właśnie z tego powodu stał się sławny. To najmłodszy tego rodzaju obiekt zaobserwowany przez ludzi.

Pulsary i magnetary

Swift J1818.0-1607 jest pulsarem, czyli jednym z najbardziej wyjątkowych obiektów we Wszechświecie. Pulsary wywodzą się z masywnych gwiazd, które kończą swoje isntenie w formie wybuchu supernowej, a to, co zostaje to właśnie pulsar, czyli niezwykle namagnetyzowana i masywna gwiazda. Najmłodszy tego rodzaju obiekt to właśnie Swift J1818.0-1607, który został zaobserwowany przez astronomów z obserwatorium należącego do NASA XMM-Newton. Aby potwierdzić niezwykłe znalezisko, inni badacze również zaczęli analizować gwiazdę i jej wiek został również potwierdzony przez m.in. ESA i naukowców z obserwatorium z teleskopem NuSTAR. "Kosmiczny noworodek" jest tym bardziej wyjątkowy, że jest również magnetarem. To obiekty kosmiczne z najsilniejszym polem magnetycznym. Pole Swifta jest 70 biliardów razy silniejsze od ziemskiego.

Wyjątkowe odkrycie naukowców

Astronomowie nie kryją zdumienia ze swojego znaleziska. „Swift J1818.0−1607 znajduje się w odległości 15 000 lat świetlnych stąd, w Drodze Mlecznej. Odkrycie czegoś tak młodego zaraz po tym, jak powstało we Wszechświecie, jest niezwykle ekscytujące. Ludzie na Ziemi byliby w stanie zobaczyć wybuch supernowej, który uformował tego młodego magnetara około 240 lat temu, w samym środku rewolucji amerykańskiej i francuskiej” – powiedział główny autor pracy Paolo Esposito z University School for Advanced Studies IUSS Pavia. Masa młodej gwiazdy jest dwukrotnie większa od masy naszego Słońca. Szacuje się, że łyżeczka z materią z pulsara na Ziemi mogłaby ważyć nawet 4 miliardy ton.

Coraz więcej magnetarów

Swift J1818.0−1607 jest zdaniem niektórych naukowców kluczowym czynnikiem dla poznania magnetarów i pulsarów. Wielu naukowców sądzi, że gwiazda jest swoistym ogniwem łączącym magnetary i pulsary, gdyż reprezentuje właściwości istotne dla obydwu tych grup obiektów. Ważna jest tu także prędkość wirowania, która u młodego pulsara jest niezwykle szybka i wynosi około raz na 1,36 sekundy. I to nawet mimo tego, że obiekt ma masę dwóch Słońc!

Zobacz także:

  1. Ogromne upały na Arktyce. Najzimniejszy region na Ziemi jak wakacyjny kurort
  2. Istnieje sześć miliardów planet podobnych do Ziemi. I to tylko w naszej galaktyce
  3. Mięsożerne bakterie w Bałtyku. Kąpiel w morzu, to duże ryzyko
  4. Milioner ukrył skrzynię ze skarbem. Po 10 latach ktoś ją odnalazł i pokazał co było w środkuNastępny artykuł