Wizualizacja lądowania na powierzchni Księżyca przez NASA
Źródło: Pixabay

NASA zdradziła szczegóły legendarnej misji. Na naszych oczach tworzy się historia

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
26 Września 2020

Misja Artemis jest jednym z najbardziej przełomowych przedsięwzięć w historii ludzkości i będzie odbywała się na naszych oczach. NASA właśnie opublikowała aktualizację planów dotyczących tego programu.

Głównymi punktami, które zostały poruszone w aktualizacji dotyczą tego, kto zostanie wysłany na historyczną misję oraz dalekosiężnych planów zakładających stałą obecność ludzi na Księżycu.

NASA po 50 latach wraca na Księżyc

Dlaczego warto mieć wagę elektroniczną? Biedronka oszukała klientów, wszystko nagrali i ujawniliDlaczego warto mieć wagę elektroniczną? Biedronka oszukała klientów, wszystko nagrali i ujawniliCzytaj dalej

Misja Artemis jest przełomowym projektem, który zakłada wysłanie ludzi na powierzchnię Księżyca. Ostatni raz amerykańscy astronauci na Srebrnym Globie przebywali w 1972 roku, za sprawą misji Apollo 17. Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) przeprowadziła łącznie sześć zakończonych sukcesem lądowań na powierzchni Księżyca, a na jego powierzchni stanęło łącznie 12 astronautów. Wszystkie misje zostały przeprowadzone między 1969, a 1972 rokiem. Teraz, dzięki misji Artemis, NASA planuje powrócić na powierzchnie Srebrnego Globu, a częścią załogi będą również kobiety, które mają coraz silniejszą pozycję w świecie astronomii.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Czy widziałeś u siebie podobną monetę? Chodzi o nominał 5 zł, możesz być milionerem

2. Pola Raksa gwiazdą “Czterej pancerni i pies”. Tak dzisiaj wygląda gwiazda serialu

Księżyc dostanie stałą bazę NASA

Amerykańska administracja położyła duży nacisk na Amerykańską Agencję Kosmiczną (NASA), aby ta w trybie ekspresowym wróciła na Księżyc i, co więcej, stworzyła tam stały posterunek, który ma służyć jako baza wypadowa dla pierwszej marsjańskiej misji załogowej. Artemis Lunar Exploration Program pochłonął już ogromne pieniądze z kieszeni amerykańskich podatników, jednak dzięki temu udało się poczynić ogromne postępy w przeciągu ostatnich 18 miesięcy. Wystarczy wspomnieć, że NASA planuje zakończyć ostateczne testy swojej superrakiety SLS (Space Launch System) za dwa miesiące. Wtedy cały sprzęt zostanie przetransportowany do Kennedy Space Center, gdzie rozpoczną się prace nad ostatecznym montażem urządzeń oraz integrację ze statkiem kosmicznym Orion.

Kosmos skrywa niesamowite tajemnice. Pierwsze takie nagranie czarnej dziuryKosmos skrywa niesamowite tajemnice. Pierwsze takie nagranie czarnej dziuryCzytaj dalej

NASA zaplanowała pierwszy lot na 2021 rok

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem amerykanów, to pierwszy testowy lot rakiety SLS wraz ze statkiem kosmicznym Orion odbędzie się już w 2021 roku. Artemis I zakłada bezzałogowy lot autonomiczny między Ziemią, a Księżycem. Podczas misji testowane będą systemy podtrzymywania życia, komunikacji oraz wszystkie inne najbardziej kluczowe dla przeprowadzenia misji urządzenia. Kolejny test, który będzie niejako próbą generalną programu Artemis nastąpi w 2023 roku.

Pierwszy lot załogowy już niedługo

W 2023 roku NASA zaplanowała załogowy lot misji Artemis II. Podczas tej misji astronauci będą trenowali przede wszystkim ręczne podejście i odchodzenie od stacji kriogenicznej. Manewry te będą wykorzystywane chociażby podczas misji Artemis III oraz kolejnych przewidzianych przez NASA. W międzyczasie Amerykańska Agencja Kosmiczna będzie dwa razy do roku wysyłała na Księżyc niezbędny sprzęt, który pomoże w budowie stałej bazy amerykańskich astronautów na Srebrnym Globie.

Naukowcy aż osłupieli, gdy zobaczyli najnowsze zdjęcia. Wielka Czarna dziura zrobiła coś niezwykłegoNaukowcy aż osłupieli, gdy zobaczyli najnowsze zdjęcia. Wielka Czarna dziura zrobiła coś niezwykłegoCzytaj dalej

NASA zdradziła szczegóły lotu na Księżyc

Misja Artemis III przewidziana została na 2024 rok. Jej celem będzie zabranie na Księżyc amerykańskich astronautów. NASA zdradziła, że w pierwszej kolejności na powierzchnię Srebrnego Globu uda się się dwójka astronautów - mężczyzna i kobieta. Śmiałkowie spędzą tam 7 dni i w tym czasie będą zbierać próbki i przeprowadzać różnego rodzaju eksperymenty. “Ze wspólnym partyjnym poparciem ze strony Kongresu, nasza misja powrotu na Księżyc w XXI wieku jest w zasięgu amerykańskich rąk. Umocniliśmy nasze eksploracyjne plany w ostatnim miesiącach, a kontynuujemy też prace nad budżetem i architekturą. Wracamy na Księżyc po naukowe odkrycia, korzyści ekonomiczne i inspirację dla kolejnych pokoleń eksploratorów. Kiedy budujemy naszą stałą obecność na Księżycu, posuwamy się również naprzód w planach wysłania pierwszego człowieka na Czerwoną Planetę” - tłumaczy administrator NASA, Jim Bridestine.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Shiba inu zawsze uśmiecha się do zdjęć. Ma zaskakujący powód do radości
  2. Polacy uwielbiają dolewać ją do kawy, skutki mogą być fatalne. Zamiast niej lepiej dodać 1 łyżeczkę produktu, który każdy ma w kuchni
  3. "Jeden z dziesięciu": Na wizji padły kuriozalne odpowiedzi. Sam Tadeusz Sznuk się nie spodziewał
  4. Czy widziałeś u siebie podobną monetę? Chodzi o nominał 5 zł, możesz być milionerem
  5. W "Milionerach" zadano niespodziewane pytanie. Nie do wiary, że padło na wizji
  6. Zaledwie jedna minuta dziennie wystarczy, by wzmocnić serce i płuca. Proste ćwiczenie da radę wykonać każdy


Następny artykuł