Łazik Perserverance na Marsie. Grafika koncepcyjna
Źródło: Snappy Goat

NASA ma niesamowite plany co do Marsa. Rozwiązanie, które pozwoli wrócić kolonizatorom na Ziemię

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
27 Listopada 2020

NASA podzieliła się właśnie niezwykłymi planami związanymi z kolonizacją Marsa. Jak się okazuje, Amerykańska Agencja Kosmiczna pracuje nad technologią, która znacząco ułatwi proces osiedlania na Czerwonej Planecie oraz umożliwi pierwszym kolonizatorom na powrót na Ziemię.

Już niedługo marsjańska atmosfera może stać się nieco bardziej przyjazna dla ludzkiego organizmu. Wszystko dzięki urządzeniu o nazwie MOXIE, które znajduje się na pokładzie łazika Perseverance zmierzającego właśnie na Marsa. Urządzenie posiada niezwykłą funkcję.

Dzwoni nieznany numer? Nie odrzucaj go, jest bardzo ważnyDzwoni nieznany numer? Nie odrzucaj go, jest bardzo ważnyCzytaj dalej

Największy problem z Marsem

Chociaż ludzkość od lat przygotowuje się do podboju Czerwonej Planety, a obecnie na Marsa lecą kolejne badawcze sondy (ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chin i Stanów Zjednoczonych), to nasz planetarny sąsiad wciąż generuje spore problemy, które mogą okazać się kluczowe w procesie kolonizacji.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Czarna dziura z Drogi Mlecznej zachowuje się podejrzanie. Naukowcy tłumaczą dziwne zjawisko
  2. Ewa Wachowicz używa zupełnie innego mięsa do zrobienia rosołu, można oniemieć z wrażenia. Efekt jak z najlepszej restauracji, co za smak
  3. Samsung wydał oficjalne oświadczenie. Koniec popularnych smartfonów, fani są załamani

Nie tak dawno temu Elon Musk zapowiedział, że pierwsi kolonizatorzy Marsa prawdopodobnie zostaną na jego powierzchni już na zawsze. Ma to związek z niezwykle rzadką atmosferą, która w 95% składa się z dwutlenku węgla. Lądowanie na Czerwonej Planecie nie jest więc problematyczne, to co może okazać się niemożliwe, to start rakiety z Marsa w kierunku Ziemi. Rakieta podczas startu spala paliwo, do tego procesu potrzebne są duże ilości tlenu, którego na Marsie niestety brakuje.

5-letnie dziecko dokonało niewiarygodnego odkrycia. Archeolodzy nie mogą uwierzyć5-letnie dziecko dokonało niewiarygodnego odkrycia. Archeolodzy nie mogą uwierzyćCzytaj dalej

Światełko w tunelu dla kolonizatorów

Pojawiło się jednak światełko w tunelu, NASA poinformował, że na pokładzie, zmierzającej właśnie na powierzchnie Marsa, łazika Perseverance znajduje się niepozorne urządzenie o nazwie MOXIE. Jego zadanie będzie niezwykle ważne, ponieważ będzie ono zamieniało dwutlenek węgla z atmosfery marsjańskiej w tlen.

Technologia ta, w obecnej formie nie będzie w stanie zasilić startu rakiety z powierzchni Marsa, ale jeżeli testy się powiodą, daje to ogromną szansę na przyszłe lata i kolonizację planety. Obecnie MOXIE jest w stanie wytworzyć około 6 gramów tlenu na godzinę.

Arabska sonda zrobi dodatkowe badania w drodze na Marsa. Naukowcy nie mogą się doczekaćArabska sonda zrobi dodatkowe badania w drodze na Marsa. Naukowcy nie mogą się doczekaćCzytaj dalej

Jak wrócić z Marsa?

Naukowcy podkreślają, że załogowy lot na Marsa nie jest jedynym ich priorytetem. Ważne jest, by astronauci, którzy odważą się dokonać tego czynu mieli również szansę bezpiecznie wrócić na Ziemię. “Kiedy wyślemy ludzi na Marsa, będziemy chcieli, aby bezpiecznie z niego wrócili. W tym celu potrzebują rakiety, aby unieść się z planety. Ciekły tlen do utleniania paliwa rakietowego to coś, co możemy wyprodukować na miejscu, nie musimy go zabierać ze sobą na pokładzie. Jednym z pomysłów jest to, by zabrać w podróż pusty zbiornik i napełnić go na Marsie” - tłumaczy Michael Hecht z Haystack Observatory na MIT.

Projekt Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment, czyli właśnie MOXIE ma ten cel umożliwić. Urządzenie jest wielkości akumulatora samochodowego. Jego sprężarka działa, jak drzewo. Zasysa dwutlenek węgla i oddaje tlen. Ze względu na fakt, że atmosfera na Marsie jest 170 razy cieńsza niż ziemska, MOXIE będzie działało mniej skutecznie, jednak naukowcy pozostają optymistami.

“MOXIE jest zaprojektowany do wytwarzania około 6 do 10 gramów tlenu na godzinę. To wystarczająca ilość do oddychania dla małego psa” – wyjaśnia Asad Aboobaker, inżynier systemów MOXIE w Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii. “Pełnowymiarowy, docelowy system przystosowany do produkcji paliwa, które wystarczy na powrót astronautów z Marsa, wymagałby zwiększenia produkcji tlenu o około 200 razy” - tłumaczy mężczyzna. Pierwsza załogowa misja na Marsa, która będzie kierowana przez NASA, ma się odbyć w 2033 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Oliwia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" pozuje w nietypowej sukni. Fani: "wyglądasz jak milion dolców"
 2. Wszędzie szukała porwanego psa. Pewnego dnia zobaczyła coś na ulicy i aż się w niej zagotowało
 3. Ogromne zamieszanie w sklepie Morele. Użytkownicy są wściekli, nie pozostawiają suchej nitki na sprzedawcy
 4. Paradoks czarnych dziur. Naukowcy od lat głowią się nad odpowiedzią
 5. Sprawia 14-latka z Krapkowic: sąd podjął decyzję dot. wszczęcia postępowania
 6. Mariusz Pudzianowski pochwalił się "Małą Pudzianką". Ma dopiero cztery miesiące, podobna do wujka? (FOTO)
 7. Zablokowana ulica, zaczynają się przepychanki. Ludzie biją brawa, policja już na miejscu

Następny artykuł