Kosmiczna stacja
Źródło: nasa.gov

Rosja jak NASA. Oni także będą wysyłać turystów w kosmos

Artur ŁokietekArtur Łokietek
28 Czerwca 2020

Pomysł NASA na organizowanie kosmicznej turystyki najwyraźniej bardzo spodobał się Rosjanom. Oni także zamierzają wysyłać turystów w kosmos. Misja ma zakładać dwójki "cywili" w ISS. Jeden z nich będzie miał możliwość kosmicznego spaceru.

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos nie zamierza, aby NASA przodowało w kosmicznej turystyce. Oni także informują o swoich planach.

Loty w kosmos

Pomysł na komercyjne loty w kosmos jest w zasadzie stary jak świat i tak naprawdę sama NASA organizowała już takie przedsięwizięcia. Teraz jednak dzięki współpracy z Elonem Muskiem i jego SpaceX możliwe staje się organizowanie pełnoprawnej kosmicznej turystyki. Rosja również brała udział w takich przedsięwzięciach, choć ostatni lot miał miejsce ponad 10 lat temu. Roscosmos poinformowało, że zamierza wrócić do swoich planów wysyłania turystów w przestrzeń kosmiczną. Wszystko dzięki współpracy z... amerykańską firmą Space Adventures Inc. Choć może wydawać się to zaskakujące, organizacja już wcześniej miałą umowę z tą samą firmą. Miało to miejsce w latach 2001-09 i również dotyczyło misji kosmicznych. Do tej pory Roscosmos miało umowę m.in. także z NASA. Wtedy jednak to amerykańska agencja była zależna od swojego rosyjskiego odpowiednika.

Turyści w kosmosie

Roscosmos podało, że start kolejnej misji w ramach kosmicznej turystyki ruszy w 2023 roku. Dwójka turystów ma zostać przetransportowana do rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jeden z nich będzie mógł nawet wykonać krótki spacer kosmiczny - wtedy byłoby to pierwsze tego typu wydarzenie w dziejach ludzkości (chodzi o spacer nie-astronauty). Choć więcej informacji oficjalnie nie zdradzono, pojawiły się pewne wątpliwości. Roscosmos już wcześniej informowało o wysłaniu dwójki turystów przed końcem 2021 roku. Choć nie jest to potwierdzona informacja, zgadujemy, że wspomniany lot nie dojdzie do skutku i został on przesunięty. Do tej pory na ISS było sześciu turystów i jedna turystka. Każdy z nich musiał za swoje atrakcje zapłacić od 20 do 35 mln dolarów. Warto zauważyć, że żaden Rosjanin nie został jeszcze kosmicznym turystą.

Zobacz także:

  1. Rola człowieka w kształtowaniu świata. Niesamowite zdjęcia, które pokazują nasz wpływ na środowisko
  2. Czegoś takiego nikt jeszcze nie widział. Astronomowie donoszą o kolizji czarnych dziur
  3. NASA pokazuje jak wyglądają zachody słońca na innych planetach. Niesamowite nagrania
  4. Zdjęcie potwora z Loch Ness zawojowało Internet. Trwa spór o prawdziwość fotografiiNastępny artykuł