Zdjęcie rozpadającej się komety Atlas.
Źródło: NASA

Kometa zbliżała się do Słońca. Teleskop Hubble'a zarejestrował jej rozpad

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
29 Kwietnia 2020

Rozpad komety to zjawisko, które niezwykle rzadko udaje się wychwycić i zarejestrować. 20 i 23 kwietnia Kosmiczny Teleskop Hubble’a zrobił zdjęcia zmierzającej w stronę słońca komecie Atlas, która z niewyjaśnionych przyczyn rozpadła się na kilkadziesiąt kawałków.

Niedawno informowaliśmy o tym, że Kosmiczny Teleskop Hubble’a obchodzi swoje trzydziestolecie działania, dzisiaj dzięki niemu możemy oglądać zjawisko, które bardzo ciężko uchwycić, czyli rozpad komety.

Miało być widowiskowo

Kometa Atlas (C/2019Y4) została odkryta 28 grudnia 2019 roku przez system alarmowy Asteroid Terrestrial-impact Last Alert na Hawajach. W tamtym momencie była dosyć słabo widoczna, kierowała się jednak w stronę słońca i z każdym dniem coraz bardziej jaśniała. Naukowcy przewidywali, że czeka nas piękne, kosmiczne widowisko. W pewnym momencie mówiło się o tym, że kometa im bliżej będzie słońca, tym lepiej widoczna będzie na niebie. Najbardziej optymistyczne scenariusze zakładały, że kometa będzie widoczna nawet za dnia. Kometa się jednak rozpadła, co nie znaczy, że nie było widowiskowo.

Teleskop wychwycił niezwykle rzadkie ujęcia

Najpierw astronom-amator Jose de Queiroz sfotografował 11 kwietnia trzy oddzielne fragmenty komety. Następnie zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a rozwiały wszelkie wątpliwości, kometa rozpadła się na dziesiątki części. Wydarzenie jest wyjątkowe również ze względu na szczegółowość zdjęć - najmniejsze fragmenty komety są wielkości domu. Astronomowie są zachwyceni tym zjawiskiem, głos w sprawie zabrał między innymi lider zespołu obserwującego kometę Quanzhi Ye: “To naprawdę ekscytujące. Zarówno dlatego, że takie wydarzenia bardzo dobrze się ogląda, jak i dlatego, że nie zdarzają się zbyt często. Większość takich obiektów ciężko obserwować. Wydarzenia na taką skalę zdarzają się tylko raz lub dwa razy na dziesięć lat.” Zdjęcia wychwycone przez teleskop Hubble’a pomogą w zrozumieniu zachowań komet i procesu ich rozpadu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 30 lat teleskopu Hubble'a. NASA świętuje pięknymi zdjęciami
  2. Drony na polskich ulicach? Mają pomagać w walce z koronawirusem
  3. Pentagon potwierdził autentyczność nagrań z UFO. Jedno z nich robi szczególne wrażenie
  4. Nowa aktualizacja Windowsa ma przyspieszyć działanie systemu. Poprawiono m.in. indeksowanie plików
Następny artykuł