Mars
Źródło: flickr.com

NASA odkryła na Marsie coś niezwykle dziwnego. Tajemnicze struktury mają miliard lat

Kuba WielochKuba Wieloch
9 Października 2020

NASA odkryła na Marsie niezwykłe struktury, które zdradzają sporo szczegółów na temat planety. Naukowcy odkryli niezwykłe wydmy, dzięki którym lepiej zrozumiemy ewolucje krajobrazów na Ziemi.

Naukowcy z NASA dokonali niezwykłego odkrycia. Na powierzchni Marsa odnaleźli pradawne skamieniałe wydmy, które zachowały się w nadzwyczaj dobrym stanie. Badacze przecierali oczy ze zdumienia, gdy zauważyli, że mimo erozji i innym szkodliwym oddziaływaniom na Czerwonej Planecie paleo-wydmy są w stanie nam dostarczyć ogromną ilość informacji.

Wydmy sprzed miliarda lat


Odkryte struktury mieszczą się w kanionie Melas Chasma i to właśnie dzięki ukryciu, były one osłonięte przed szkodliwymi zjawiskami zewnętrznymi. W ten sposób te piaskowe wydmy przetrwały na powierzchni planety w swej utrwalonej formie przez wiele miliardów lat.
Warto dodać, że tego typu formacje występują również na naszej planecie, jednakże nie są one zachowane w tak doskonałym stanie, przez wpływ czynników zewnętrznych, jak i niestety człowieka.

Dwunastoletnie dziecko stworzyło coś niezwykłego. Naukowcy aż osłupieli, ciężko uwierzyćDwunastoletnie dziecko stworzyło coś niezwykłego. Naukowcy aż osłupieli, ciężko uwierzyćCzytaj dalej

Kopalnia informacji


Naukowiec Matthew Chojnacki, który odkrył te niezwykłe struktury, dzięki grantowi z NASA zauważa, że zarówno woda, jak i ruch płyt tektonicznych, które kształtują powierzchnie naszego globu, nie są czynnikami zmian na Marsie. Dzięki temu mamy wgląd w historię Marsa tuż przed naszymi oczami i jesteśmy w stanie wyciągnąć z tych obrazów niezliczoną ilość informacji. Badacz wysnuł również ciekawy wniosek na temat zmian Czerwonej Planety. Zauważył on, że wydmy są podobnych rozmiarów i rozmieszczone są w niemal identyczny sposób, co może oznaczać, że miliard lat temu ciśnienie atmosferyczne na Marsie, było bardzo podobne do obecnego. Autorzy badań odkryli również, że niektóre z odkrytych formacji zostały zakopane pod materiałem pochodzącym z wybuchu wulkanu. Oznacza to, że tektonika Marsa mogła niegdyś przypominać tę z naszej planety.Wydmy na Marsie

DZISIAJ GRZEJE:

1. Znamy prognozę na nadchodzącą zimę. Gigantyczny wpływ globalnego ocieplenia, wszystko już jasne

2. Chwytający za serce występ w programie "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Odcinek, który przejdzie do historii

Sony nie ma praw do nazwy Sony nie ma praw do nazwy "PS5"? Absurdalna sytuacja, aż ciężko uwierzyćCzytaj dalej

Wyścig o Marsa


Coraz więcej mówi się o kolonizacji Czerwonej Planety w kontekście niedalekiej przyszłości. Jesteśmy w zasadzie odrodzenia konceptu „Zimnej Wojny”, z tym że tym razem jej celem nie jest wyścig o pierwsze lądowanie na Księżycu. Gracze również się zmienili, bo główne skrzypce grają teraz Chiny i Stany Zjednoczone, natomiast Rosja pozostaje daleko w tyle. Były kraj Związku Radzieckiego planuje skupić się na badaniach planety Wenus, które wydaje się być bardzo obiecująca pod względem możliwości występowania na niej życia pozaziemskiego.

iPhone 12 zadebiutuje w najbliższy wtorek? Wszystko już jasneiPhone 12 zadebiutuje w najbliższy wtorek? Wszystko już jasneCzytaj dalej

Kolejne wspaniałe odkrycie

. Z najnowszych badań wynika również, że na Marsie do tej pory mogą znajdować się jeziora wypełnione ciekłą, słoną wodą, które ukryte są pod powierzchnią wiecznej zmarzliny. To dowód na to, że wciąż bardzo mało wiemy o naszej sąsiedniej planecie i zanim będziemy mogli myśleć o kolonizacji, czeka nas wiele lat badań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kundelek ze schroniska nie pozwalał się do siebie zbliżyć. Bardzo się bał, dopiero jedna kobieta zmieniła jego los
  2. Gotowała uwielbiane uszka do barszczu. Gdy jej mama zobaczyła białą pianę, kazała natychmiast wszystko wyrzucić, powód poraża
  3. Abonament RTV będzie wyższy w przyszłym roku. Wiemy kto nie musi płacić, spore zaskoczenie
  4. Uczniowie wrócą do nauki zdalnej? Nieoficjalne informacje zalewają Internet
  5. "Jeden z dziesięciu”: występ, który przeszedł do historii. Pan Ireneusz rozczulił swoją ekspresją
  6. Naukowcy podali nowy objaw koronawirusa. Najczęściej występuje u dzieci

Następny artykuł