Szkoła
Źródło: piksit

Nauczyciele są w niezwykle ciężkiej sytuacji. Uważasz, że powinni zarabiać więcej?

Kuba WielochKuba Wieloch
16 Września 2020

Pandemia wywróciła edukację do góry nogami. Nauczyciele muszą uczyć zdalnie, hybrydowo i stacjonarnie. Czy to czas na podwyżkę?

Niestety rok 2020 nie był łaskawy dla świata. Przez cały glob toczy się pandemią koronawirusa, która codziennie pochłania kolejne ofiary. Ze względu na reżim sanitarny i restrykcje narzucone przez polski rząd, mocno ucierpiało polskie szkolnictwo, które dopiero zaczyna się podnosić po okresie stagnacji.

Ogromne wyzwanie dla polskiego szkolnictwa


Od września ponownie ruszyła edukacja stacjonarna w większości polskich szkół. Niestety pandemia wciąż trwa, o czym przekonały się już niektóre placówki. Ze względu na zakażenia koronawirusem, były one zmuszone do przywrócenia edukacji zdalnej, do której nasz system edukacyjny jeszcze wciąż nie jest w pełni przygotowany. Przede wszystkim ze względu na przeszkody programowe i problemy techniczne. Ministerstwo Edukacji wciąż nie stworzyło szerokiego planu nauki zdalnej, opartej o odpowiednie źródła edukacyjne.

Tajemnica Stanów Zjednoczonych wyszła na jaw. Pracowali nad tym 20 lat, eksperci aż osłupieliTajemnica Stanów Zjednoczonych wyszła na jaw. Pracowali nad tym 20 lat, eksperci aż osłupieliCzytaj dalej

Nauka zdalna


Nauka zdalna jest ogromnym wyzwaniem szczególnie dla nauczycieli z wieloletnim stażem, którzy nie są tak płynni w pracy przy komputerze, jak ich młodsi koledzy. Tego typu praca, wymaga znajomości programów komputerowych, które umożliwiają internetową komunikację, jak i robienie prezentacji, wymaganych do edukacji online. Konieczne są szkolenia zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Częstym problemem jest również brak sprzętu w szkołach, który umożliwiłby edukację zdalną dzieciom. Rodziców może być zwyczajnie nie stać na stały dostęp do internetu lub sprzęt komputerowy.

Stoimy na skraju globalnej katastrofy. ONZ bije na alarm, sytuacja jest dramatycznaStoimy na skraju globalnej katastrofy. ONZ bije na alarm, sytuacja jest dramatycznaCzytaj dalej


Ciężko więc mówić o podwyżkach dla nauczycieli, gdy edukacja wymaga szeregu innych inwestycji, aby umożliwić sprawną edukację online. Jak więc temu zaradzić? Konieczne byłoby zwiększenie finansowania dla polskiej edukacji i odcięcie budżetu dla, chociażby sił zbrojnych. Warto tu wspomnieć, że Polska znajduje się wśród 20 krajów przeznaczających najwięcej budżetu na militaria. Czy rzeczywiście musimy wydawać tak wysoki procent PKB na wojsko?

Czy nauczyciele powinni zarabiać więcej?


Jaka jest Wasza opinia? Czy rząd powinien zagwarantować podwyżki płac dla nauczycieli?

Następny artykuł