Neandertalczyk
Źródło: Wikimedia Commons

W Polsce odnaleziono szczątki neandertalczyków sprzed 100 tysięcy lat. Najstarsze tego typu znalezisko

Artur ŁokietekArtur Łokietek
9 Września 2020

Znalezione w 2008 roku w jaskini Stajnia w województwie śląskim szczątki neandertalczyków są znacznie starsze, niż początkowo zakładano. Najnowsze badania dowodzą, że mogą to być najstarsze szczątki jakie znaleziono w całej Europie Środkowej. Ile liczą sobie lat?

Znalezione w Polsce szczątki przedstawicieli gatunku Homo okazują się być jeszcze bardziej przełomowe, niż początkowo sądzono. Teraz wiemy, że są one znacznie starsze.

Neandertalczycy

Neandertalczycy ewoluowali w czasie środkowego plejstocenu, a przynajmniej tak wynika z aktualnych badań. Byli oni obecni tak naprawdę niemal wszędzie w Europie, poza obszarami z ciężkimi warunkami do przetrwania, jak na przykład pokrytej lodem Skandynawii. Działo się tak nawet mimo tego, że Homo neanderthalensis wykazywali dość mocne przystosowanie się do zimnego klimatu, a w pewnym momencie swojego istnienia wykształcili nawet umiejętność tworzenia i korzystania z odzieży. Aktualnie toczą się dokładne spory o to, czy neandertalczycy to podgatunek człowieka rozumnego, czy może jednak kompletnie od niego odrębny rodzaj. Jedno jest pewne - badania, takie jak właśnie to, które niedawno ukazało się w prestiżowym Scientific Reports, przybliżają nas do zdobywania większej liczby informacji dotyczących historii człowieka i całego świata.

Dramatyczny apel polskich ekspertów. Szczepionek nie starczy dla wszystkichDramatyczny apel polskich ekspertów. Szczepionek nie starczy dla wszystkichCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

Człowiek jeszcze dawniejszy

W 2008 roku na Śląsku dokonano wyjątkowego odkrycia - w jednej z jaskiń, zwanej Stajnia, natrafiono na szczątki Neandertalczyków. Oprócz wyjątkowej skali samego znaleziska (w końcu każde natrafienie na tak stare szczątki jest niezwykle ważne dla nauki z całego świata), szybko okazało się, że nasz dawny pobratymiec (jeżeli można go tak nazwać) był pierwszym, którego znaleziono w Polsce. Wraz z nim, naukowcy ogłosili także odkrycie pradawnych narzędzi oraz wielu innych przedmiotów, których mógł on używać. W pewnym momencie historii doszło jednak do "przetasowania" i nowy gatunek zastąpił Neandertalczyków, choć ostatnie odkrycia naukowców sugerują, że tak naprawdę gatunek ten wyginął z szeregu różnych powodów - rozmnażanie się wyłącznie w małych populacjach, więcej zgonów i urodzeń i tak dalej.

Milionerzy: Dostał niezwykle ciężkie pytanie za 40000 zł. Znasz poprawną odpowiedź?Milionerzy: Dostał niezwykle ciężkie pytanie za 40000 zł. Znasz poprawną odpowiedź?Czytaj dalej

Zaskakujące ustalenia

Wracając jednak do "naszego" Neandertalczyka - naukowcy za pierwszym razem oszacowali, iż szczątki datują jakieś 42-52 tysiące lat. Teraz jednak postanowiono przyjrzeć im się bliżej za pomocą technik opartych na DNA, czyli znacznie dokładniejszych, niż tych, których używano wcześniej. W badaniach uczestniczy również polacy, m.in. z Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskiej Akademii Nauk i Państwowego Instytutu Geologicznego. Biorąc pod lupę mirochondrialne DNA udało się oszacować, iż tak naprawdę szczątki te liczą aż 116 tysięcy lat! Oznacza to tym, że w Polsce natrafiono przed laty na najstarsze szczątki Neandertalczyków jakie znaleziono kiedykolwiek w Europie Środkowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]
  2. Kosmiczne umięśnione myszy wróciły na Ziemię. Niezwykły eksperyment NASA
  3. Ogromny wyciek danych w Play. Tysiące Polaków zagrożonych
  4. Testy kliniczne najbardziej zaawansowanej szczepionki na COVID-19 wstrzymane. Wykryto groźne skutki uboczne
  5. Chiny będą nas szpiegować z kosmosu? Na orbitę wysłano globalnego obserwatora Ziemi
  6. Lords of the Fallen 2 jednak powstaje. CI Games informuje o postępach w produkcji

Następny artykuł