Wybrzeże jeziora Loch Ness
Źródło: pxfuel

Naukowcy rozwikłali zagadkę Potwora z Loch Ness. Miłośnicy legend o Nessie nie są zachwyceni

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
20 Lipca 2020

Profesor Neil Gemmell z University of Otago w Nowej Zelandii zajął się zbadaniem na poważnie jeziora Loch Ness, w którym pływać ma legendarny potwór Nessie.

Gemmell specjalizuje się w badaniach nad DNA i pod tym kątem właśnie przeprowadził swoje prace. Badania dały dosyć jasne wyniki, w jeziorze może znajdować się jakieś ogromne zwierze, ale nie jest to na pewno potwór jakiego kojarzymy z legend.

1500 lat podań o Nessy

Potwór z Loch Ness przewija się przez ludzkie wyobraźnie już od przeszło 1500 lat. Fani teorii o tajemniczym stworzeniu żyjącym w głębinach szkockiego jeziora uważają, że pierwszych informacji na temat Nessiego należy doszukiwać się już w 700 roku naszej ery w podaniach Żywota św. Kolumby. Według tego starego tekstu, święty uratował jednego z wieśniaków przed wodnym potworem za pomocą modlitwy i miało to miejsce w 565 roku naszej ery.

Zdjęcie potwora z Loch Ness zawojowało Internet. Trwa spór o prawdziwość fotografiiZdjęcie potwora z Loch Ness zawojowało Internet. Trwa spór o prawdziwość fotografiiCzytaj dalej

Kolejne podania są już bliższe naszym czasom. W 1658 roku podróżnik Richard Franck wspominał o “pływającej wyspie” na jeziorze Loch Ness. Wiejskie przekazy odnotował również badacz folkloru John Francis Campbell, który w 1860 roku usłyszał o “zmiennokształtnych, wodnych bykach”. Największy boom na historie związane z Nessy to już jednak XX wiek i pierwsze fotografie, które rzekomo przedstawiają potwora (większość została już dawno zdementowana). Nie dawniej jak miesiąc temu pisaliśmy o kolejnym przypadku uwiecznienia na fotografii Potwora, to też prawdopodobnie okazało się jednak wytworem pracy grafika komputerowego.

Rzeźba potwora z Loch Ness.

Koniec domniemywań, czas na naukę

Profesor Neil Gemmell zajmuje się na Univiersity of Otago badaniami nad DNA. Właśnie pod tym kątem podszedł również do badań jeziora Loch Ness. Przebadał przeszło 250 próbek wody z różnych lokalizacji w jeziorze i przeanalizował je pod kątem znanych nam organizmów żywych. Wszystkie próbki zawierały DNA węgorza, w żadnej nie stwierdzono żadnych niepokojących i obcych zjawisk. Wszystko wskazuje na to, że prawdziwego potwora w jeziorze nie znajdziemy, ale może w nim pływać jakiś nadprogramowo ogromny węgorz. It’s something.

Pradawne ryby zostały przez przypadek skrzyżowane. Naukowcy są zszokowani wyjątkowym odkryciemPradawne ryby zostały przez przypadek skrzyżowane. Naukowcy są zszokowani wyjątkowym odkryciemCzytaj dalej

Fani Nessiego drwią z badań

Miłośnicy teorii na temat wodnego potwora skrywającego się w głębinach jeziora Loch Ness nie zgadzają się z wynikami badań. Uważają, że Nessy jest niezwykle inteligentny i na czas tego typu poszukiwań lub badań wypływa na wody Morza Północnego i tak sobie czeka aż naukowcy dadzą sobie spokój. „W naszym życiu potrzebujemy tajemnic. Niektóre z nich na pewno uda nam się rozwikłać. Na tym właśnie polega duch odkrywcy. Czasami jednak zdarza się, że rozwiązanie zagadki jest zupełnie inne, niż tego wcześniej oczekiwaliśmy” - podsumował badania profesor Gemmell.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pradawne ryby zostały przez przypadek skrzyżowane. Naukowcy są zszokowani wyjątkowym odkryciem
  2. Afryka powoli się rozpada. W jej miejscu powstanie nowy ocean
  3. Ryba która pochłania 99.5% światła. Niezwykła umiejętność
  4. Tak prezentować się będzie talerz Starlink. Projekt Starlink wchodzi w ostatnią fazę przygotowań przed komercyjnym startem

Następny artykuł