Laptop i pieniądze
Źródło: Unsplash

Dzisiaj wchodzi w życie podatek audiowizualny. Obejmie m.in. Netflixa i HBO GO

Artur ŁokietekArtur Łokietek
1 Lipca 2020

Streamingowi giganci zostali opodatkowani. Nowy podatek wchodzi w życie już od dzisiaj. Jego celem jest pomoc polskiej kinematografii w dobie pandemii. Czy oznacza to, że ceny popularnych usług zostaną podniesione?

Netflix,HBO GO, Ipla i wiele więcej - popualrne serwisy z filmami zostały opodatkowane.

Podatek na Netflixa

Nowy podatek jest pomysłem zawartym w ramach programu Tarczy Antykryzysowej 3.0.Nowe dochody będą wpływać do Polskiego Instytutu Sztuki Audiowizualnej i przeznaczone mają być na pomoc branży filmowej, która niezwykle ucierpiała z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Zdaniem analityków, łącznie dzięki nowemu podatkowi do budżetu PISF może wpłynąć nawet od 16 do 20 milionów złotych rocznie.

Zyski i straty

Wprowadzenie podatku jako pomocy dla branży filmowej zbiegło się w czasie z rosnącym popytem na tego typu usługi. W końcu w czasie, gdy siedzieliśmy zamknięci w domach, serwisy takie jak Netflix czy HBO GO przeżywały istny renesans. Ile firmy będą płacić dodatkowo dla rządu? To zależy. Kwota podatku wynosi 1,5 procent wpływu z reklam albo przychodu, w zależności od tego, która liczba jest wyższa. Oczywiście w przypadku serwisów międzynarodowych podatek dotyczy przychodu na terenie Polski, nie całego świata. Zwolnieni z jego opłacania będą jednak właściciele platform, których liczba wszystkich użytkowników w ubiegłym roku była niższa niż 1 proc. liczby użytkowników usług szerokopasmowego internetu..

Ceny idą w górę?

Dotknięci podatkiem zostali giganci na całym świecie, tacy jak Netflix, Amazon, HBO GO, czy nasze nieco bardziej lokalne Ipla, CDA Premium, a także wiele innych platform. Łącznie jest to około 160 serwisów działających w naszym kraju. Niemal od pierwszych zapowiedzi wprowadzenia nowego podatku pojawiały się głosy, że serwisy będą zmuszone podnieść ceny usług. Nie byłoby to niczym zaskakującym, jednak na ten moment nie widać takich skutków postanowień rządu. Czekamy jednak jak rozwinie się sytuacja.


Zobacz także:

  1. Sieć 5G orange oficjalnie wystartowała. Miliony Polaków w zasięgu
  2. Europa jest bardzo nieufna wobec Huawei. Niektórzy na tym mogą skorzystać
  3. Zaskakujący skok wydajności w grach. Nowa aktualizacja Windows 10 przynosi małą rewolucję
  4. Posiadacze telefonów Samsunga mają powody do radości. Urządzenia otrzymały nowe zabezpieczeniaNastępny artykuł