netflix
Źródło: Pixabay

Netflix jak kanał telewizyjny? Serwis testuje przełomowy pomysł

Artur ŁokietekArtur Łokietek
8 Listopada 2020

Netflix stara się jak może, aby zachęcić do siebie kolejne grupy odbiorców. Streamingowy gigant postanowił umożliwić oglądanie czegoś na wzór linearnej telewizji. Jak na razie testy trwają tylko w jednym kraju, jeżeli jednak okażą się sukcesem, to nikt nie zdziwiłby się, gdy trafią na cały świat.

Netflix w trakcie globalnego lockdownu nie może narzekać na problemy z subskrypcjami. Serwis wciąż zarabia, jednak widać, że szefowie chcą, aby zarabiać jeszcze więcej. Nowy pomysł wydaje się przy tym być co najmniej ryzykownym krokiem.

Netflix jak telewizja

Jeszcze nie tak dawno temu Netflix głosił o testach nowej funkcji nazwanej "Shuffle Play", która w zamyśle przypominała nawet nieco tradycyjną telewizję linearną. Za pomocą odpowiedniego przycisku na stronie głównej serwisu mogliśmy zdecydować się na oglądanie różnych produkcji w formie losowego dopasowania.

Znaleźli szczątki dinozaura na niewłaściwym kontynencie. Historyczna zagadka, naukowcy są w kropceZnaleźli szczątki dinozaura na niewłaściwym kontynencie. Historyczna zagadka, naukowcy są w kropceCzytaj dalej

Nad wszystkim czuwa algorytm, który po wybraniu przez nas odpowiedniej opcji dobierać ma na podstawie naszych preferencji (w tym wcześniej obejrzanych programów) nowe programy, coś z zapisanej listy pozycji do obejrzenia albo zaproponować obejrzenie czegoś, czego nie skończyliśmy. Przed seansem testerzy dostawali krótkie wideo wyjaśniające, czemu akurat ten program został przez algorytm polecony.

Shuffle Play było czymś w rodzaju nowe, spontanicznego narzędzia mające utrzymać na dłużej subskrybentów, którzy w czasie lockdownu zdecydowali się na binge watching ulubionych programów i nie mieli za bardzo pojęcia, co następnego obejrzeć.

Tym razem serio jak telewizja

Streamingowy gigant zdaje się jednak nie być do końca zadowolonym z wciąż testowanej opcji i dorzuca do swojego arsenału kolejne funkcje. Tu wkracza Netflix Direct, czyli prawdziwa odpowiedź serwisu na tradycyjną telewizję linearną, choć nie wolną od wad i pomysłów, które niekoniecznie okażą się trafne.

Znany analityk przewiduje sprzedaż Cyberpunk 2077. Niewiarygodne prognozy, CD Projekt Red może rozbić bankZnany analityk przewiduje sprzedaż Cyberpunk 2077. Niewiarygodne prognozy, CD Projekt Red może rozbić bankCzytaj dalej

We Francji uruchomiony niedługo zostanie nowy sposób wyświetlania treści przypominający już jak żywo telewizję, Netflix Direct. Funkcja ta pozwoli na wyświetlanie kolejnych treści w formie zbliżonej do tej, co w telewizji. Problem w tym, że całość i tak dostępna ma być początkowo wyłącznie przez internet.

Netflix niestety nie decyduje się na faktycznie uruchomienie własnego kanału telewizyjnego z reklamami, ale niekoniecznie to dziwi. W końcu udział telewizji tradycyjnej w rynku wciąż spada, a użytkownicy zainteresowani są bardziej nowymi formami subskrypcji, aniżeli programami przypominającymi telewizję.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Pilny apel Morawieckiego do tysięcy Polaków. Premier prosi o pomoc

Netflix ma plan, które niekoniecznie się uda

Nie dziwi tu jednak fakt, że Netflix na pierwszy kraj, w którym wprowadzona w formie eksperymentalnej zostanie nowa funkcja, właśnie Francję. "We Francji oglądanie tradycyjnej telewizji cieszy się ogromną popularnością wśród ludzi, którzy po prostu chcą się zrelaksować i nie muszą wybierać programów" - stwierdził w oświadczeniu gigant.

Co by się stało, gdyby człowiek wpadł do czarnej dziury? Odpowiedź zaskakujeCo by się stało, gdyby człowiek wpadł do czarnej dziury? Odpowiedź zaskakujeCzytaj dalej

Nie otwieranie się jednak na tradycyjną telewizję niekoniecznie może przynieść wymierny rezultat. Jeżeli firma nie wymyśli czegoś nowego (choćby oferując dostęp do innych kanałów na żywo), raczej nie ma co liczyć na długie istnienie nowej funkcji. W końcu grupa organiczna to ludzie młodzi, a Francja została wybrana też ze względu na to, że znaczna część społeczeństwa jest już po prostu stara i do kablówki w tradycyjnej formie się przyzwyczaiła.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gigantyczny nowofundland próbuje wdrapać się kobiecie na kolana. Nie wszystko poszło po jego myśli
  2. Ciężarówka wpadła w poślizg i zmiotła z drogi samochód - wideo
  3. Co by się stało, gdyby człowiek wpadł do czarnej dziury? Odpowiedź zaskakuje
  4. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  5. Atrakcje na Marsie. Miejsca, które przyszli turyści będą zwiedzać na Czerwonej Planecie
  6. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  7. Małgosia z 5. edycji “Rolnik szuka żony” jest nie do poznania. Teraz zdradziła sekret swojej metamorfozy

Następny artykuł