Logo Netflixa widziane przez lupę.
Źródło: flickr

Rok darmowego Netflixa? Nie, to tylko kolejne oszustwo, przez które stracimy dużo pieniędzy

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
17 Lipca 2020

Oszuści szukają kolejnych sposobów na wyciągnięcie pieniędzy z nieświadomych użytkowników Internetu. Tym razem do tematu jednak nie podeszli z kijem, a z marchewką. 

Zazwyczaj oszustwa cybernetyczne za pomocą phishingu odbywają się na zasadzie zastraszania, wezwania do uiszczenia opłaty lub podania swoich danych ze względu na prawdopodobne włamanie. Nie tym razem.

Nagroda za naiwność

Cyberprzestępcy po raz kolejny postanowili podejść do tematu w zaskakujący sposób. Zamiast zastraszania postanowili ukraść dane naiwnych użytkowników Netflixa wizją nagrody. W mailach rozsyłanych do potencjalnych ofiar informowali, że mają oni możliwość uzyskania rocznego dostępu do usługi streamingowej zupełnie za darmo. Sama wiadomość i sposób przeprowadzania użytkownika przez kolejne etapy logowania nie wzbudzał wątpliwości i został bardzo starannie zaplanowany. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.

Ogromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęciaOgromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęciaCzytaj dalej

Jednak nie tak darmowo

Wszystko wyglądałoby idealnie, gdyby nie kilka szczegółów. Po pierwsze na jednym z paneli podczas logowania widnieje informacja napisana bardzo małym fontem, że aktywacja usługi jest płatna każdego miesiąca 199,99 zł. Miało to działać jako zabezpieczenie odstraszające buntujące się ofiary przestępstwa przed pójściem na policje. Poza tym, jeżeli chodzi o uzupełnianie danych, to tak naprawdę sprawdzane były tylko tabelki, w których umieszczaliśmy dane o płatności. We wszystkich innych można sobie wpisać cokolwiek tylko się chce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak korzystamy z Internetu. Najnowszy raport jasno stwierdza, czy mamy problem z życiem offline
  2. Poznaliśmy przyczynę wybuchu w warszawskim mieszkaniu. Oficjalne stanowisko prokuratury
  3. Świat widziany z perspektywy żuka. Naukowcy zamontowali malutką kamerę na plecach owada
  4. Ogromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęcia

Następny artykuł