Grafika przedstawiająca zjawisko phishingu.
Źródło: Pixabay

Ponad 700 strona podszywających się pod Netflixa. Uważajcie na oszustów

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Kwietnia 2020

#ZostańwDomu sprawił, że serwisy, które streamują filmy i seriale przeżywają prawdziwy boom. Na to wydarzenie nie pozostają obojętni oszuści, którzy próbują wykraść nasze dane osobowe.

Ostatnio informowaliśmy o tym, że w pierwszym kwartale 2020 roku cyberprzestępcy najczęściej z cel podszywania się wybierali firmę Apple. Na drugim miejscu znalazł się Netflix, a sytuacją związana z epidemią koronawirusa może sprawić, że w kolejnym tego typu podsumowaniu, to właśnie serwisy streamingowe będą na szczycie takich rankingów.

700 podrabianych Netflixów

Jak informuje Mimecast, jeden z największych, międzynarodowych dostawców cyberzabezpieczeń dla firm i organizacji z całego świata, w ostatnim czasie odkryli ponad 700 stron podszywających się pod stronę służącą do logowania się w serwisie Netflix. Praktycznie wszystkie przypadki powstały między 6 a 13 kwietnia. Netflix jest łakomym kąskiem dla wszystkich cyberprzestępsców, ponieważ ze względu epidemię wirusa SARS-CoV-2 oraz związanym z nią lockdownem, serwis notuje bardzo znaczące skoki nowych użytkowników (na chwilę obecną w pierwszym kwartale zarejestrowało się 7 milionów nowych).

Phishing dotyczy też innych serwisów

Cztery próby podszycia się pod oryginalną stronę znaleziono również w przypadku serwisu Disney+. Jest to szczególnie ważna informacja dla mieszkańców Europy, ponieważ Disney zapowiedział pojawienie się tego streamingu w kolejnych europejskich państwach już w te wakacje (w Polsce start oferty planowany jest na okolice czerwca/lipca). Co ważne, jak podaje Mimecast, próby podszycia się pod konkretne strony nie ogranicza się jedynie do strony logowania, trzeba być więc czujnym i sprawdzać link witryn, na których się znajdujemy oraz inne informacje, które mogą nam zdradzić, że coś jest nie tak.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Apple to główna marka wykorzystywana w popularnym oszustwie internetowym
  2. Kontrowersyjny pomysł Trumpa. Zapowiada zamknięcie granic USA
  3. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  4. Vivaldi łączy siły z DuckDuckGo. Nowa wersja bezpiecznej przeglądarki jest już dostępna
Następny artykuł