Neuralnik
Źródło: Neuralink - wideo - https://youtu.be/DVvmgjBL74w

Już niedługo będziemy komunikować się za pomocą myśli. Technologia wyprzedza nasze najśmielsze oczekiwania

Artur ŁokietekArtur Łokietek
31 Sierpnia 2020

Niedawno miejsce miała konferencja Neuralink. Elon Musk zaprezentował wtedy swoje przełomowe urządzenie o nazwie Link. Dzięki neuroimplantowi będziemy mogli wykonywać codzienne czynności jedynie za pomocą myśli, a nawet... rozmawiać w ten sposób.

Elon Musk nie przestaje zadziwiać. Wraz ze swoją firmą Neuralink zaprezentował chip, dzięki któremu ludzkość może wejść na "wyższy poziom". To nie tylko sposób na ułatwienie nam życia, ale także na jego umożliwienie.

Prezentacja Neuralink

Elon Musk w miniony piątek dostarczył to, co zapowiadał od dłuższego czasu - kolejne informacje na temat wielce oczekiwanego przez wielu neuroimplantu o nazwie Link. Sam design przeszedł tutaj wyraźne zmiany - zamiast dwuczęściowego urządzenia, które do działania wymaga przekaźnika za uchem i odbiornika, doczekaliśmy się stosunkowo małego chipa podłączanego do konkretnego miejsca w mózgu. Ma przy tym być kompletnie niezauważalne, gdyż będzie znajdować się w miejscu, w którym wcześniej wycięty zostanie kawałek kości czaszki. W ten sposób Elon Musk chce zagwarantować nam, że i sam zabieg instlaacji urządzenia będzie bezproblemowy, szybki i bezbolesny. A dokonywać tej operacji mają... no jasne, roboty.

Zakaz handlu nie będzie teraz obowiązywać. Nareszcie oddech ulgiZakaz handlu nie będzie teraz obowiązywać. Nareszcie oddech ulgiCzytaj dalej

Obrazy Techgame

Pomyśl, a stanie się prawdą

Urządzenie Elona Muska zostało już nawet wszczepione świniom. Jedna z nich miała urządzenie wcześniej zainstalowane i usuięte, aby udowodnić, że bez problemu da się z Linka zrezygnować, druga urządzenia nie miała wcale, zaś trzecia posiadała je aktualnie. Zaprezentowano, w jaki sposób łączy się ono z neuronami i imupulsami z mózgu. Link odbierał sygnały odpowiedzialne za obszary mózgu związane z pyskiem - na wykresie widać było, jak urządzenie odbiera konkretną aktywność, gdy świenia poruszała nim po ziemi. Potem umieszczono ją na bieżni, a Link w idealny sposób oddawał ruchy i rozmieszczenie stawów zwierzęcia, co dało się porównać na dodatkowych wykresach - wszystko się niemal idealnie ze sobą zgrywało. Elon Musk liczy, że urządzenie będzie kosztować kilka tysięcy dolarów wraz z operacją, a testy na ludziach powinny rozpocząć się... w zasadzie nie wiadomo kiedy, wcześniej mówiono jeszcze o 2020 roku. Co ciekawe, amerykańskie FDA (Agencja żywności i leków) wyraziła zdumienie przełomem i zapowiedziała, iż będzie wspierać prace nad urządzeniem.

Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHOAfryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHOCzytaj dalej

A po co? Na co to komu?

Elon Musk docelowo pracuje nad urządzeniem, aby leczyć choroby, które dziś w zasadzie przekreślają szanse na normalne życie. Chodzi tu między innymi o poważne choroby, schorzenia czy urazy kręgów czy głowy, przez które występuje częściowy lub całkowity paraliż. Drugi implant ma być wszczepiany bezpośrednio w rdzeń kręgowy i współpracując ze sobą, mają umożliwić ruch człowiekowi. Link ma również znajdować miejsca w mózgu, w których przesyłane są nieprawidłowe sygnały elektryczne, więc możliwa ma stać się ich korekta aby umożliwić widzenie, słuch, zliwidować paraliż, depresję, bezsenność, chroniczne bóle, uzależenienia czy padaczkę, a także wiele innych chorób. Oczywiście Musk zaznacza również, że Link może stać się swego rodzaju platformą rozrywkową i pomagającą w codziennych czynnościach - będziemy mogli zagrać w WoWa myślami, pisać, rozmawiać lub przekazywać sobie konkretne komunikaty bez wypowiadania słów (tak, komunikacja za pomocą myśli może stać się prawdą) czy... wzywać Teslę za pomocą myśli. Brzmi niebezpiecznie? Może, ale pokazuje, jaką drogę przeszła ludzkość i technlogia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na wenus może istnieć życie. Niezwykłe doniesienia naukowców
  2. Tajemniczy "Projekt Dziura". Dlaczego Amerykanie chcieli wywiercić otwór do wnętrza Ziemi?
  3. Atomowa forteca ZSRR. K-278 Komsomolec miał być nuklearną dumą, ale zatonął
  4. Stranger Things dostępne dla wszystkich. Jest jeden warunek
Następny artykuł