Lekarz, biała koszula, stetoskop
Źródło: Pixabay

Oficjalny komunikat NFZ. Jest decyzja w sprawie świadczeń, fatalne wieści dla Polaków

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
16 Października 2020

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zadecydował. Szpitale mają skupić się na walce z pandemią. Ucierpią na tym osoby, które czekają na zaplanowane świadczenia. To fatalna wiadomość dla wszystkich chorych, którzy czekali na zabieg z NFZ-u.

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, napisał na swoim Twitterze, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymusi na NFZ-cie ograniczenie zaplanowanych zabiegów. Taka sytuacja miała już miejsce na początku pandemii koronawirusa w Polsce wiosną tego roku. Nie są to dobre wieści dla chorujących Polaków.

Ogromna zmiana pogody, nie do uwierzenia. Algorytm się mylił?Ogromna zmiana pogody, nie do uwierzenia. Algorytm się mylił?Czytaj dalej

Pandemia coraz gorsza. NFZ reaguje

NFZ podjął decyzję o odroczeniu części zabiegów zaplanowanych z funduszu. Jak tłumaczą, ma to związek z trudną sytuacją w szpitalach w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia chce zapewnić odpowiednią ilość łóżek i personelu, który będzie mógł się zajmować osobami, które w sposób ciężki chorują na COVID-19. Taki zabieg miał już miejsce wiosną tego roku, kiedy, to NFZ odroczył wiele świadczeń w związku z pojawieniem się pandemii koronawirusa w Polsce. Tym razem sytuacja wygląda jednak jeszcze gorzej, codziennie przybywa kilka tysięcy nowych przypadków zarażeń wirusem SARS-CoV-2 co sprawia, że szpitale stają przed bardzo trudnym zadaniem.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Księżyc pełnił kiedyś niezwykle ważną funkcję. Niesamowite odkrycie naukowców

2. Pacjent wyszedł tylko do toalety. Kilka dni później znaleziono jego ciało, co się stało?

NFZ zawiesza świadczenia. Fatalna informacja dla Polaków

W oficjalnym komunikacie NFZ możemy przeczytać, ż "(…) Przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń, należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii". Odetchnąć mogą jednak wszyscy, którzy oczekują na diagnostykę oraz osoby chorujące na nowotwory. Tych świadczeń ograniczenia nie będą na razie dotyczyły. NFZ zaleca jednak by ograniczyć do absolutnego minimum planowane świadczenia.

Księżyc będzie czystszy niż Ziemia. Zadbała o to NASAKsiężyc będzie czystszy niż Ziemia. Zadbała o to NASACzytaj dalej

Które świadczenia od NFZ będą ograniczone?

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę świadczeń, które z powodu pandemii koronawirusa zostaną odroczone i przełożone. Chodzi tu przede wszystkim o zabiegi diagnostyczne oraz lecznicze. Ponadto pacjenci z NFZ poczekają sobie również na operacje. Poniżej znajdziecie pełną listę zabiegów, których będą dotyczyły zmiany, przy czym nie podano, jak długo będzie trzeba czekać na kolejną datę zabiegu.

Te zabiegi zostaną odroczone:

Obrazy Techgame"Jeden z dziesięciu": pytania, na których pomylić się może geniusz. Zaskakujące odpowiedzi uczestnikówCzytaj dalej
 • endoprotezoplastyka dużych stawów,
 • duże zabiegi korekcyjne kręgosłupa,
 • zabiegi naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej,
 • pomostowanie naczyń wieńcowych,
 • zabiegi wewnątrzczaszkowe,
 • duże zabiegi torakochirurgiczne,
 • nefrektomia,
 • histerektomia.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Jeden szczegół na banknocie 100 zł i możesz nieźle zarobić. Kolekcjonerzy od dawna na nie polują
 2. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło wytyczne dotyczące pogrzebów. Wielu Polaków jest oburzonych
 3. Rząd zagina parol na przeciwników maseczek. Morawiecki pewny swego
 4. 12-letnie dziecko dokonało niesamowite odkrycia. Naukowcy są zachwyceni
 5. Ogromne zmiany w PKO BP i innych bankach. Mają związek z pandemią
 6. Narzeczona Artura Szpilki zaskakuje. Poddała się operacji na intymnych częściach ciała, jej wyznanie rozbraja (FOTO)

Następny artykuł