Kobieta w maseczce w sklepie
Źródło: Pexels

Zakaz handlu nie będzie teraz obowiązywać. Nareszcie oddech ulgi

Artur ŁokietekArtur Łokietek
29 Sierpnia 2020

Niedziele niehandlowe to dla wielu klientów i przedsiębiorców istotne utrudnienie. Problem jest jeszcze większy, gdy zdamy sobie sprawę, że w tym roku niedziel handlowych wypada wyjątkowo mało. Na szczęście jedna z ostatnich tegorocznych niedziel handlowych jest już za rogiem.

Niedziele niehandlowe to utrapienie, zdaniem wielu. W końcu znaczna część z nas tylko w niedziele jest w stanie znaleźć trochę czasu na wykonanie niezbędnych zakupów. Na tym zakazie cierpią także mniejsi i średni przedsiębiorcy.

Niedziele niehandlowe

Zakaz handlu w niedzielę i święta to dla niektórych krajów UE przepis całkiem dobrze znany. Choćby w Niemczech czy Austrii zasada ta funkcjonuje pod nazwą Sonntagsruhe i zakłada, że w niedziele i święta placówki handlowe są zamknięte i wyłączone ze swoich funkcji. W Polsce przepis ten obowiązuje częściowo od 2018 roku, jednak to dopiero wraz z nadejściem 2020 roku dotyczy on niemal każdej niedzieli w roku. Wyjątkami są tu: ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia, niedzieli przypadającej przed pierwszym dniem Wielkanocy i dwóch niedziel przed świętami Bożego Narodzenia.

Spędziła 60 lat życia w żelaznym kokonie. Lekarze dawali jej zaledwie rokSpędziła 60 lat życia w żelaznym kokonie. Lekarze dawali jej zaledwie rokCzytaj dalej

Kontrowersyjne niedziele

W niektórych krajach od dłuższego czasu trwają istotne dyskusje na temat pożytku z tej ustawy - w Niemczech przeciwko niej są mieszkańcy wschodnich landów, zaś we Francji wielu pracowników ma negatywne zdanie o tej zasadzie, głównie przez to, że w zły sposób odbija się to na ich zarobkach. Szczególnie istotny jest tu fakt, iż we Francji co piąty pracownik jest tak naprawde uczniem, który może pracować wyłącznie w weekendy. W kraju odbywały się nawet protesty przeciwko kontrowersyjnemu przepisowi. Zgodnie z wyliczeniami, jedna z ważniejszych sieci sklepów we Francji straciła na tym prawie 15-20 procent rocznych zaraboków w związku z zamknięciem sklepów tylko w Paryżu.

NIedziele handlowe w Polsce 2020

W Polsce na ten rok przewidziano jedynie siedem niedziel handlowych. Do tej pory mogliśmy robić zakupy w niedzielę jedynie cztery razy, a ostatni miał miejsce 28 czerwca. Na szczęście kolejna niedziela z otwartymi sklepami już za rogiem, bo 30 sierpnia! To świetna wiadomośc nie tylko dla wielu klientów, ale też dla przedsiębiorców, którzy zmuszeni są zamykać swoje sklepy w coraz większą ilość niedziel. Choć ostatnio odbywały się poważne dyskusje na temat niedziel handlowych w naszym kraju, ustawa wciąż będzie obowiązywać i nie ma co liczyć na to, że prędko zostanie cofnięta. Niestety, na kolejne niedziele handlowe przyjdzie nam długo poczekać, bo aż do grudnia. Na zakupy będziemy mogli iśc przed świętami, 13 i 20 grudnia.

Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Czytaj dalej

Czy zakaz zostanie wycofany?

Zakaz handlu w niedzielę i święta spotkał się w Polsce z poważnym sprzeciwem wielu właścicieli większych sklepów, gdyż w mniejszych sklepach wciąż istnieje możliwość prowadzenia działalności, jednak pod warunkiem, że za ladą stoi właściciel i działa na własny rachunek. W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 wielu przedsiębiorców postulowało o unieważnieniu przepisu w celu poprawy kondycji finansowej firmy, jednak na niewiele się to zdało. Mało jest prawdopodobne, że w najbliższych latach zakaz zostanie wstrzymany bądź unieważniony. Za niestosowanie się do przepisów grożą surowe kary 1-5 tys. zł, jednak sprawa może również trafić do sądu. Wtedy przedsiębiorca może liczyć się z karami rzędu 100 tys. zł.

Ściana wody o wysokości dwóch pięter. Potężny huragan sieje spustoszenieŚciana wody o wysokości dwóch pięter. Potężny huragan sieje spustoszenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prąd w Polsce drożeje. Jak wypadamy na tle innych krajów Unii Europejskiej?
  2. Czarnobyl to istny rezerwat przyrody. Zmutowane zwierzęta i rośliny odzyskały swoją oazę
  3. Naukowcy biją na alarm. Toksyczne panele słoneczne zatruwają środowisko
  4. Asteroida leci w kierunku Ziemi. Naukowcy nie wykluczają zderzenia

Następny artykuł