Niedźwiedź polarny się żegna
Źródło: Unsplash

Niedźwiedzie polarne wyginą. Szokujące prognozy naukowców

Artur ŁokietekArtur Łokietek
7 Sierpnia 2020

Niedźwiedzie polarne wymrą - naukowcy są tego pewni. Przedstawiono właśnie szokujące wyniki badań, którego pokazują w jak długim czasie zwierzęta te mogą przestać istnieć. Wszystko jest winą ocieplenia klimatu, a tylko my mogliśmy zażegnać nadchodzący kryzys.

To może być koniec niedźwiedzi polarnych. Te piękne zwierzęta czeka wyginięcie.

Naukowy nie mają złudzeń

Niedawno w Nature Climate Change pojawiło się najnowsze badanie naukowców z Polar Bears International na czele których stanął Steven Amstrup. Doniesienia są szokujące, bo oznaczają definitywny koniec istnienia niedźwiedzi polarnych. Naukowcy przeanalizowali okresy postu tych zwierząt, które przez postępujące ocieplanie klimatu się jedyni wydłużają i zestawili te dane z informacjami od IPCC ONZ dotyczącymi szybkości zmian klimatycznych i zanika lodu morskiego. Są to zarazem pierwsze tak dokładne badanie. "Szacując, jak chude lub jak grube mogą być niedźwiedzie polarne oraz modelując ich zużycie energii, byliśmy w stanie obliczyć progową liczbę dni, w których niedźwiedzie polarne mogą pościć, zanim wskaźniki przeżywalności młodych i dorosłych zaczną spadać" - wyjaśnił Peter Molnar, profesor z Uniwersytetu w Toronto, współautor badań. Dla przykładu podano samca z populacji West Hudson Bay - jeżeli przed postem osiągnie on zaledwie 20 procent mniejszą masę ciała niż dotychczas, oznacza to zmagazynowanie energii wystarczającej do przeżycia wyłącznie 125 dni, a nie wymaganych 200 dni.

Nadchodzą toksyczne burze z gradem. Fascynujące odkrycie naukowcówNadchodzą toksyczne burze z gradem. Fascynujące odkrycie naukowcówCzytaj dalej

Wina? Zmiany klimatyczne

Zestawiając ze sobą tempo zmian klimatycznych i okresy postu niedźwiedzi polarnych skonkludowano, iż 12 z 13 przeanalizowanych w badaniu subpopulacji zostanie zdziesiątkowanych w ciągu najbliższych 80 lat. Oznacza to, że niemal na pewno do 2100 roku gatunek tych zwierząt może kompletnie wyginąć. Naukowcy opierali się tu jednocześnie na wskaźniku wzrostu średniej globalnej temperatury o 3,3 stopnie Celsjusza. Skalę problemu pokazuje fakt, że wzrost tej temperatury o zaledwie jeden stopień spowodował falę upałów, susz, przewlekłe burze i podtopienia. Naukowcy uważają, że nawet osiągnięcie celów porozumienia paryskiego na niewiele może się zdać, jeśli chodzi o niedźwiedzie polarne. Warto wspomnieć, że w przypadku niedźwiedzi śmiertelna jest nie tyle sama temperatura, co niemożnośc przystosowania się do zachodzących zmian w odpowiednim tempie. Miejsce występowania tych zwierząt również "dosłownie toponieje", co stanowi niezaprzeczalny dowód na to, jak zgubne potrafią być zmiany klimatyczne.

Kolejny wulkan na Islandii grozi potężną erupcją. Według naukowców to tylko kwestia czasuKolejny wulkan na Islandii grozi potężną erupcją. Według naukowców to tylko kwestia czasuCzytaj dalej

Czy możemy im pomóc?

Aktualnie szacuje się, że blisko połowa lądowych istot jest zagrożona wyginięciem. Szacuje się, że obecnie na wolności znajduje się obecnie około 25 000 osobników niedźwiedzi polarnych. Zdaniem badaczy ich status na Czerwonej liście gatunków zagrożonych IUCN nie odzwierciedla tego, jak bardzo blisko są one wyginięcia. Czy jest na to jakiś sposób? Oczywiście, że... jak najbardziej. Problem w tym, że chodzi tu o wszelkie działania dążące do przeciwdziałania zmianiom klimatycznym, które jednak nie są aktualnie w obszarze zainteresowań rządów wielu krajów. Naukowcy nie mają wątpliwości, że nawet nieco bardziej "futurystyczne" metody niekoniecznie mogłyby zdać egzamin. "Nie możemy jednak zbudować ogrodzenia, które chroniłoby lód morski przed wzrostem temperatur. Pomyśl o tym w ten sposób: gdybym miał zepchnąć cię z dachu 100-piętrowego budynku, czy poziom ryzyka byłby „wrażliwy”, dopóki nie miniesz 10. piętra? A może byłbyś „zagrożony” przez całą drogę w dół?" - powiedział na łamach AFP Amstrup. Badacz wyjaśnił jednocześnie, że jedynym faktycznym sposobem na ochronę niedźwiedzi polarnych jest zwyczajne przecwidziałanie zmianiom klimatycznym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przerażające odkrycie. Grzyb przejmuje kontrolę nad nad mózgiem zwierząt
  2. Polska kolonia na Marsie? Chińczycy pieją z zachwytu
  3. Wombat spaceruje w śniegu. Australia przechodzi bardzo poważny kryzys pogodowy
  4. "Kosmici" kryją się na dnie oceanów. Niesamowite nagranie niezwykle rzadkiego osobnika

Następny artykuł