Syberia
Źródło: Pikist

Znaleziono niedźwiedzia sprzed nawet 40 tys. lat. Zachował się niemal nienaruszony, naukowcy są w szoku

Artur ŁokietekArtur Łokietek
18 Września 2020

Zachowane w praktycznie idealnym stanie szczątki niedźwiedzia sprzed dziesiątek tysięcy lat znaleziono na Syberii. To naprawdę wspaniałe odkrycie. Rejon ten już od dawna obfituje w wyjątkowe znaleziska.

Syberia to nie tylko dziewicze pola i wieczne zmarźliny. Okazuje się, że rejon ten obfituje w życie, tylko takie, którego już nie ma. Naukowcy od lat dokonują tam wspaniałych odkryć, a najnowsze wydarzyło się zupełnie przypadkiem.

Wieczna zmarźlina na Syberii

Wieczna zmarźlina to bardzo ciekawe zjawisko, gdyż niezależnie od pory roku, na powierzchni skoroupy ziemskiej, utrzymuje się pokrywa lodowa. Oczywiście, żeby takie zjawisko w ogóle powstało, okoliczna fauna i flora musi być na to przygotowana. Z tego względu wieczna zmarźlina pokrywa aż 80 procent Alaski, część Kanady i aż 65 procent Syberii. Co ciekawe, takie zjawisko istnieje również w Polsce! Lata temu taką informację potwierdził rzecznik Państwowego Instytutu Geologicznego, gdyż w rejonie Suwałk znaleziono wieczną zmarźlinę, jednak znajduje się ona dość głęboko, bo aż 357 metrów poniżej poziomu gruntu. Choć samo zjawisko jest niezwykle ciekawe, to czasami pozwala ono na dokonanie jeszcze bardziej wyjątkowych odkryć.

Może istnieć rzecz, która jest zdolna wessać czarną dziurę. Gigantyczna kosmiczna potęga, o której mało kto wieMoże istnieć rzecz, która jest zdolna wessać czarną dziurę. Gigantyczna kosmiczna potęga, o której mało kto wieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1.Elon Musk chce wysłać ludzi na pewną śmierć. Nie uwierzysz co stanie się z pierwszymi kolonistami na Marsie

2. Normalny banknot 10 zł może kosztować fortunę. Wystarczy, że posiada jedną cechę

Pradawny niedźwiedź

Na wyspie Bolszoj Lachowsky, która jest częścią syberyjskiego archipelagu Nowych Wysp Syberyjskich (położonych między Morzem Łaptowskim a Wschodnią Syberią) dokonano przez przypadek wspaniałego odkrycia. Dla tamtejszych pasterzy reniforów nic nie zapowiadało, że kolejny dzień pracy przyniósłby coś wyjątkowego. Wpadli oni jednak na odsłonione z pokrywy lodowej szczątki dziwnego zwierzęcia, które w zasadzie przypominało niedźwiedzia, ale nie takiego, którego dziś wszyscy znamy. Pasterze szybko skontaktowali się z naukowcami z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego w Jakucku, gdzie poddane zostaną kolejnym analizom. Do tej pory badacze ustalili, że muszą to być szczątki niedźwiedzia brunatnego (a w zasadzie jego przodka), który żył około 22 000 do 39 5000 lat temu. Dokładny wiek znaleziska zostanie niebawem oszacowany. Szczątki pojawiły się na powierzchni w wyniku topnienia pokrywy lodowej wiecznej zmarźliny.

Niewiarygodne odkrycie. Znamy kolejny powód zatonięcia TitanicaNiewiarygodne odkrycie. Znamy kolejny powód zatonięcia TitanicaCzytaj dalej

Obrazy Techgame

Fot. archiwum NEFU RIAEN

Wybitne odkrycie

Paleontolog Dr Lena Grigorieva uważa, że odkrycie jest wyjątkowe na skalę światową, gdyż nigdy nie znaleziono tak świetnie zachowanych szczątków sprzed tak dawna! "Jest on całkowicie zachowany, z wszystkimi narządami wewnętrznymi na miejscu, nawet z nosem! Wcześniej znajdowano tylko czaszki i kości. To znalezisko ma wielkie znaczenie dla całego świata" - powiedziała Znalezisko ma zachowane całą tkankę miękką, co w znacznym stopniu przysłuży się badaniom. Co ciekawe, w Rosji ostatnio dochodziło do innych, podobnych wydarzeń, które również były wynikiem topnienia pokrywy lodowej. W pewnym rejonie Jakucka również natrafiono na praprzodka naszego niedźwiedzia brunatnego, a im dalej w głąb Syberii, tym więcej znajdowano mamutów, nosorożców włochatych czy prastarych psów, a nawet ludzi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
  2. Nie możesz znaleźć borowików w lesie? Wyhoduj je sobie w ogródku lub doniczce, pomoże ci specjalna mikstura
  3. Elon Musk chce wysłać ludzi na pewną śmierć. Nie uwierzysz co stanie się z pierwszymi kolonistami na Marsie
  4. Kolejny kontrowersyjny pomysł Billa Gatesa. Wraz z innymi bogaczami zainwestował miliony w jedną firmę
  5. Wiemy, ile będziemy musieli zapłacić za lot podniebną taksówką. VoloCopter nie na każdą kieszeń
  6. Tragiczne skutki pożarów w USA. Efekty dotknęły również Europę

Następny artykuł