U-boot
Źródło: Wikipedia/ US Navyderivative

Fantastyczne odkrycie polskich nurków. W Bałtyku znaleziono wrak niemieckiego U-boota

Artur ŁokietekArtur Łokietek
24 Sierpnia 2020

Polscy nurkowie dokonali fenomenalnego odkrycia! 35 mil morskich od Łeby znaleziono poszukiwany wrak niemieckiego U-boota z czasów drugiej wojny światowej. Okrętu poszukiwano już od kilku lat, aż w końcu się udało.

Polsca grupa nurków technicznych od wielu lat poszukiwała wraków dwóch okrętów typu VIIC U-583 i U-649. W końcu dokonano fantastycznego odkrycia.

U-boot na dnie

U-boot U-649 typ VII C to niemiecki okręt z czasów drugiej wojny światowej, gdzie dopuszczono go do służby w 1942 roku.Włączono go do do 5. Flotylli U-Bootów, jednak dość szybko okręt zatonął w wyniku kolizji z U-232. Miało to miejsce 24 lutego 1943 roku, udało się wtedy uratować 11 członków załogi, jednak pozostałych 35 zginęło. Jedynym dowódcą jednostki pozostał Kapitanleutnant Raimund Tiesler, który jednak przeżył i potem został skierowany na nowy okręt. Polska grupa nurków postawiła sobie za cel znalezienie szczątków tego okrętu. Przez ostatnie lata skupiono się na poszukiwaniu zarówno tej jednostki, jak i innej także typu VIIC, czyli U-583. Ostatnie poinformowano o niezwykłym odkryciu.

Jak wygląda podróż z prędkością światła? NASA wyjaśnia świetnym filmemJak wygląda podróż z prędkością światła? NASA wyjaśnia świetnym filmemCzytaj dalej

Obrazy Techgame

Znaleziono historyczny okręt

2 sierpnia 2020 roku dokonano fantastycznego odkrycia - zidentyfikowano wrak U-649 znajdujący się około 35 mil morskich (około 65 kilometrów) na północ od Łeby spoczywający na dnie Morza Bałtyckiego, na głębokości 72 metrów. Sukces zawdzięczać możemy zespołowi polskich nurków którymi przewodzi Tomasz Trojanowicz. Informuje on, że sama identyfikacja okrętu okazała się tu naprawdę sporym wyzwaniem. Wrak okazał się być w bardzo złym stanie, a pozrywane sieci rybackie oplatały go do tego stopnia, iż ciężko było w ogóle zidentyfikować ten obiekt. Udało się jednak jednoznacznie wskazać, iż wrak należy do poszukiwanej jednostki przez prawoburtowe otwory przelewowe. "Rozmieszczenie otworów odpowiada układowi na U-649, jak i budowa stewy dziobowej która w U-649 miała już profil atlantycki. Z wysokim prawdopodobieństwem jest to okręt szkoleniowy utracony przez Kriegsmarine w lutym 1943r (U-649)" - informuje Tomasz Trojanowicz cytowany przez Divers24.

Bill Gates w natarciu. Inwestuje w satelity konkurujące ze StarlinkiemBill Gates w natarciu. Inwestuje w satelity konkurujące ze StarlinkiemCzytaj dalej

Obrazy Techgame

Niezwykle niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Jest w całym krajuNiezwykle niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Jest w całym krajuCzytaj dalej

Co się stało z załogą?

Dzięki odnalezieniu wraku, zdobyliśmy nowe informacje na temat samego jego zatonięcia, jak i tego, co dalej stało się z pozostawioną na śmierć załogą. Polscy nurkowie wyjaśniają, iż okręt opadł na dno zaskakująco szybko - do tego stopnia, że rufowa część okrętu wbiła się w dno, które w tym miejscu jest akurat niezwykle miękkie. Okazało się, że załoga, która przeżyła sam moment kolizji, mogła próbować wydostać się z opadającego wraku za pomocą m.in. włazów i pokryw aparatów torpedowych. "Znane są przypadki, że z głębokości około 70 metrów załoga podejmowała próbę opuszczenia zatopionego okrętu, niemniej jednak tych którzy przeżyli można policzyć na palcach jednej dłoni" - wyjaśnia Trojanowicz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak wygląda podróż z prędkością światła? NASA wyjaśnia świetnym filmem
  2. Affetto i Ibuki - japońskie robo-dzieci zadziwiają
  3. Naukowcy odkryli nowe ognisko promieniowania w Czarnobylu. Niezwykle niebezpieczne zjawisko
  4. Według naukowców banany promieniują i są bardziej niebezpieczne, niż Ci się wydaje

Następny artykuł