Ulica we włoskim miasteczku Cinquefrondi.
Źródło: Google Street View

Miasto wolne od koronawirusa sprzedaje domy za 1 euro. Jest jeden haczyk

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
11 Czerwca 2020

W Europie pandemia koronawirusa powoli wygasa. Władze niektórych regionów próbują w dosyć kreatywny sposób rozruszać swoje gospodarki, a jednen z takich przykładów znajdujemy we włoskim miasteczku Cinquefrondi w Kalabrii.

Tamtejsze władze chwalą się, że w tej miejscowości nie odnotowano ani jednego przypadku zachorowania na COVID-19.

Region z najniższą liczbą zachorowań

Włochy zapłaciły wysoką cenę podcza globalnej pandemii koronawirusa. Były jednym z pierwszych miejsc w Europie i na świecie, gdzie wirus SARS-CoV-2 pojawił się poza granicami Chin, z powodu niezbyt szybkiej reakcji włoskiego rządu zebrał również ogromne żniwo zabierając życie prawie 35 000 ludzi. Teraz kiedy Włosi powoli wygaszają pandemię, lokalne władze chcą na nowo rozruszać gospodarkę. Na bardzo ciekawy sposób wpadły władze małego miasteczka z Kalabrii, które charakteryzuje się najniższymi statystykami, jeżeli chodzi o pandemię koronawirusa, a samo miasto Cinquefrondi może pochwalić się zerowymi statystykami.

Kup dom za 1 euro, czyli “Operacja Piękno”

Dom za 1 euro to okazja zbyt dobra, nawet jak na kryzys spowodowany globalną pandemią. Władze włoskiego miasteczka jednak nie chcą odmrażać rynku nieruchomościowego z tego powodu. Miasto położone na południu Włoch ma inny problem – coraz bardziej się wyludnia. “Operacja Piękno”, bo tak nazywa się ten projekt, ma za zadanie ściągnąć do miasteczka nowych mieszkańców. Władze zapewniają, że okolica jest piękna, miasteczko jest położone w odległości 15 minut od plaż zarówno Morza Tyrreńskiego, jak i Morza Jońskiego. Z powodu braku pracy większa część szczególnie młodego społeczeństwa wyjechała.

Jest jeden haczyk

Oczywiście sytuacja nie jest aż tak piękna i na symbolicznej kwocie jednego euro koszty się nie kończą. Osoby, które poważnie myślą o przeprowadzce, albo chociaż stworzenia dla siebie wakacyjnej bazy nie muszą się jednak specjalnie obawiać. Władze miasteczka dają jeden warunek. Jeżeli kupimy tam dom, zobowiązujemy się do wyremontowania go w ciągu trzech lat. W innym wypadku będziemy musieli zapłacić karę 20 000 euro.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 54 mln złotych nagród otrzymają policjanci za służbę podczas pandemii
  2. Elon Musk: Tesla Semi już wkrótce pojawi się na drogach
  3. Nawałnice nad Polską. IMGW ostrzega, setki akcji strażaków
  4. Niepokojące doniesienia naukowców. Sztuczna inteligencja też potrzebuje snu i odpoczynku

Następny artykuł