Prace wykopaliskowe w Nowym Sączu. Skarb, srebnra zastawa.
Źródło: FB/Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny

Niesamowite odkrycie w Nowym Sączu. 100-letni skarb w nienaruszonym stanie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
16 Czerwca 2020

W ostatnim czasie media obiegła informacja o mumii znalezionej w jednej z lublińskich szkół. Teraz w Nowym Sączu doszło do kolejnego spektakularnego odkrycia. Grupa zapalonych poszukiwaczy skarbów odnalazła skrzynie ze 100-letnią srebrną zastawą stołową. Zachowała się w idealnym stanie. 

Za odnalezienie znaleziska z przełomu XIX i XX wieku odpowiada grupa poszukiwaczy skarbów ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego.

Niebywałe odkrycie

Znalezisko odkryte zostało nieopodal Baszty Kowalskiej. Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny prowadzili prace badawcze na terenie tamtejszego zamku. W pewnym momencie natrafili na zakopaną skrzynię wypełnioną srebrną zastawą. Skarb udało się znaleźć dzięki wykrywaczowi metalu, zachwyca przede wszystkim stan przedmiotów, które w zakopanej skrzyni leżały kilkadziesiąt lat.

Skarby odnalezione w Nowym Sączu w ruinach tamtejszego zamku, przy baszcie kowalskiej.

Skąd się tam wzięła skrzynia ze srebrnymi przedmiotami

Autorzy znaleziska sugerują, że skrzynia mogła zostać zakopana na terenie zamku podczas II wojny światowej. Przeleżała w ziemi więc około 80 lat. Sama skrzynia uległa znacznej korozji i zniszczeniu, schowane w niej przedmioty zachowały się na szczęście niemal w stanie idealnym. W skrzyni znalazły się kielichy, kieliszki, sztućce prawdopodobnie z przełomu XIX i XX wieku. Skarb został przekazany archeologom, którzy zajmą się czyszczeniem i opisywaniem znaleziska, a następnie zostanie ono przekazane do muzeum. Naukowcy określili, że skarb należał wcześniej do społeczności żydowskiej, trwają ustalenia czy pochodził z tamtego rejonu Polski, czy został tam zakopany przez niemieckich żołnierzy w trakcie drugiej wojny światowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite znalezisko w Lublińskiej szkole. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia
  2. Ogromna, czarna pszczoła wróciła do Polski. Wcześniej uznano ją za gatunek wymarły
  3. Tajemnicza skała okazuje się być kosmicznym lodowcem. Naukowcy opublikowali nowe badania
  4. Ludzkie kości na Marsie? Sprawa została wyjaśniona

Następny artykuł