Trylobity
Źródło: The Crystal Collector - wideo - /watch?v=RpvMe0L8zm0

Po ponad 200 latach badań dokonano wyjątkowego odkrycia. Niezwykły stwór ma 439 mln lat

Artur ŁokietekArtur Łokietek
28 Sierpnia 2020

Najnowocześniejsza technologia ponownie okazała się niezastąpiona. Dzięki niej wiemy, że niezwykły stwór jest znacznie starszy, niż sądzono. To wiekowe stworzenie potrafiło zaskoczyć tym, co potrafiło.

Niezwykłe stworzenie znalezione w Czechach w końcu udało się zbadać. Aulacopleura koninckii, bo tak się nazywa, był jedną z pierwszych istot na naszej planecie, która potrafiła... widzieć.

Niezwykłe stworzenia

Trylobity to niezwykłe stworzenia, które zamieszkiwały morza setki miliony lat temu. Choć dzisiaj, na przykład w filmach czy grach, przyzwyczailiśmy się do oglądania zwierząt o podobnym kształcie, to warto jednak pamiętać, iż same trylobity wymarły z końcem permu, czyli około 252 mln lat temu, przy czym pojawiły się w połowie wczesnego kambru. Same stworzenia to wodne stawonogi, które potrafiły przestraszyć swoim wyglądem - pokryte były kalcytowym pancerzem osłaniającym niemal ich całe ciałe od grzbietu. Niektóre ich gatunki potrafiły mieć nawet kolce i to czasami nawet dłuższe, niż sam osobnik. Większośc była niewielkich rozmiarów, jednak istniały gatunki o długości nawet 70 cm. Dziś o trylobitach wiemy głównie dzięki pozostałym po nich odciskom, tzw. skamieniałym śladom.

Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Czytaj dalej

200 lat badań

Jeden z trylobitów, Aulacopleura koninckii, znaleziony w XIX w Czechach, rozpalał wyobraźnię paleontologów na temat swojego pochodzenia od ponad 200 lat. Głównie z racji tego, że okaz nie zachował się cały, a znaleziono wyłącznie jego centymetrowy fragment, badania były utrudnione. Na szczęście w końcu skorzystano z dobrodziejstw dzisiejszej technologii. Analiz podjęli się Brigitte Schoenemann z Uniwersytetu Kolońskiego wraz z Euan Clarkson z Uniwersytetu w Edynburgu, a wyniki opublikowano w Scientific Reports. Okazało się, że w niewielkim znalezionym fragmencie uchowało się całe oko tego niezwykłego stworzenia. Dzięki wykorzystaniu cyfrowych mikroskopów udało się ustalić, że oczy zwierząt były wielosoczewkowe, tj. podobne do tych, które mają dzisiejsze owady, na przykład muchy. Warto dodać, że inne prastare zwierzęta również były wyposażone w wielosoczewkowe oczy - chodzi tu o istniejące po dziś dzień skrzypłocze.

Ściana wody o wysokości dwóch pięter. Kataklizm nadciągaŚciana wody o wysokości dwóch pięter. Kataklizm nadciągaCzytaj dalej

Obrazy Techgame

(Fot. Schoenemann, B., Clarkson, https://doi.org/10.1038/s41598-020-69219-0, CC BY 4.0)

Wyjątkowe analizy paleontologów

Udało się ustalić, że znaleziony w Czechach okaz ma około 439 milionów lat. Dzięki analizom oka dowiedzieliśmy się, że jego soczewka również jest kalcytowa, tj. złożona z węglanu wapnia, a samo zwierzę najpewniej było przezroczyste. Badaczom udało się bliżej poznać cykl ewolucji niezwykłych zwierząt, które wyginęły wraz z wielkim wymieraniem permskim, czyli największym wymieraniem w historii naszej planety. To właśnie wtedy wymarło więcej roślin i zwierząt, niż podczas wymierania kredowego - szacuje się, że żywot zakończyły nie tylko tryolobity, ale również pozostałe 90-95 procent morskich gatunków fauny i flory, 60 procent gadów i płazów i nawet 30 procent owadów. Badacze uznali, iż trylobity były najwidoczniej jednymi z pierwszych zwierząt, jakie patrzyły na świat swoimi własnymi oczami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już nigdy nie zjesz ryby z targu. Przerażające wyniki badań
  2. 95 tysięcy miejsc pracy czeka na Polaków. Rusza ogromna inwestycja
  3. Włączył kamerę w samochodzie i nagrał spektakularne zjawisko. Ogromne tornado formuje się na naszych oczach
  4. Wielki brat patrzy. Amerykański dron szpiegujący nad polskim niebem

Następny artykuł