Nintendo DS
Źródło: needpix

Pamiętasz jeszcze Nintendo DS? Jedna z najważniejszych konsol przenośnych w historii

Artur ŁokietekArtur Łokietek
17 Października 2020

Nintendo od zawsze potrafiło stworzyć świetną, przenośną konsolę. DS to jedna z nich, której dziś jednak niewiele osób używa, a w końcu wciąż potrafi zaskoczyć. Dość powiedzieć, że swego czasu zaprezentowała ona nam parę rewolucyjnych funkcji.

W czasach, gdy przenośne granie nieco odchodziło do lamusa, nikt nie spodziewał się, że poważnym rywalem o miano pretendenta do tytułu króla hand-heldu będzie nowy sprzęt od Nintendo. DS, bo tak się nazywał, do dziś może być postrzegany jako rewolucyjny.

Nintendo DS

Swego czasu Nintendo stworzyło bodaj najbardziej popularną przenośną konsolę w historii, czyli Game Boya. Sprzęt ten zrewolucjonizował przenośny gaming i wkrótce każdy chciał mieć swój egzemplarz na których mógł pograć chociażby w rewelacyjne Pokemony. Jednak niedługo nastąpić miała premiera PSP, czyli odpowiedzi Sony na przenośne granie i pokazanie tego, że da się stworzyć poręczny sprzęt na którym da się odpalić nieco mniejsze wersje "dużych" produkcji na czele z God of War czy Killzone. To jednak Nintendo zaskoczyło wszystkich. Pamiętacie jeszcze DS'a?

Poważna awaria na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chodzi o system dostarczania tlenuPoważna awaria na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chodzi o system dostarczania tlenuCzytaj dalej

Dwie klapki i dotykowy ekran

W czasach, gdy telefony z dotykowym ekranem nie były czymś aż tak powszechnym, Nintendo zdecydowało się zaadoptować tę technologię na potrzeby Nintendo DS. Sprzęt stworzony był w oparciu o obudowę clamshell, czyli zamykaną klapę. Środek podzielony był na dwie części - górny ekran służący do wyświetlania samej gry, jak i dolny, wzbogacony o dodatkowe wskaźniki, a jeden z nich był do tego dotykowy. Oprócz tego Japończycy zadbali o możliwość grania multiplayer, komunikację głosową i wiele innych, rewelacyjnych funkcji. Wiele osób stwierdziło, że DS to godny następca Game Boya.

W dawnej hucie znaleziono niezwykłą monetę. Może być zwiastunem legendarnego skarbuW dawnej hucie znaleziono niezwykłą monetę. Może być zwiastunem legendarnego skarbuCzytaj dalej

Nadeszła rewolucja

Potem ukazywały się kolejne wersje tego sprzętu - Nintendo DS Lite, DSi, a nawet... 3DS. I to właśnie ten ostatni sprzęt był uważany za rewolucyjny, gdyż wykorzystywał popularną swego czasu technologię 3D, ale bez potrzeby zakładania okularów! Tak, ten sprzęt pozwalał na wyświetlanie 3D dla gołego oka i było to... dziwaczne. Mimo wszystko sprzęt i tak się przyjął, choć w tym roku oficjalnie zaprzestano jego produkcji. Pamiętacie serię DSów od Nintendo? Też uważacie, że to sprzęt godny bycia spadkobiercą kultowego Game Boya?

Zadziwiający pomysł wojska. Żołnierze użyją gogli AR do sterowania psamiZadziwiający pomysł wojska. Żołnierze użyją gogli AR do sterowania psamiCzytaj dalej

Następny artykuł