Nokia 3310 stara
Źródło: Santeri Viinamäki / CC BY-SA/ Wikimedia Commons

Nieśmiertelna Nokia 3310. Pamiętacie ten telefon?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
15 Września 2020

Dawniej zamiast smartfonów czy innych urządzeń z ekranem dotykowym, korzystało się z klasycznych "cegieł". Jedna z najbardziej kultowych to Nokia 3310. Pamiętacie jeszcze ten model? Mieliście go na swoim wyposażeniu?

Ah, ta Nokia 3310. Człowiek chciał nowy telefon, ale stary za nic nie chciał się zepsuć. Model ten zyskał już status kultowego.

Legendarne telefony

Nokia to fińska firma, która dawniej święciła niemal same triumfy, jednak dziś została już niestety zapomniana. Legendarny producent urządzeń mobilnych pamięta jeszcze czasy 1865 roku. Oczywiście w tamtych latach Nokia nie produkowała telefonów ani innych urządzeń, a wywodzi się z... zakładu przetwórstwa drewna. Fiński inżynier i przedsiębiorca Fredrik Idestam stwierdził, że jego biznes wymaga coraz większych pokładów energii, więc zaczął budować własne elektrownie. Później firma ta zajmowała się obróbką gumy, przy czym korzystano z najnowocześniejszych zdobyczy ówczesnej technologii. Późniejsze technologiczne przełomy spowodowały otwarcie Fińskiej Fabryki Kabli, która z czasem otworzyła własny dział elektroniczny, który z kolei przekształcił się w dział komunikacji. Tworzono tam telefony, ale to dopiero w 1967 roku doszło do fuzji w wyniku której z połączenia firmy Nokia (dawnej fabryki papieru) z Fińskimi Zakładami Gumowymi i Fińską Fabryką Kabli wyszła dzisiejsza Nokia Corporation.

Nokia 3310 - nieśmiertelny model

Choć Nokia jako firma od samego początku przodowała w tworzeniu świetnych modeli urządzeń przenośnych, dopiero wydana 1 września 2000 roku Nokia 3310 okazała się czymś, co zapamiętają kolejne pokolenia. Nieśmiertelny telefon nie wyglądał w żaden sposób nowocześnie ani specjalnie atrakcyjnie (dzisiaj wręcz szpetnie, w końcu to "cegła") ale cechował się czymś, czego przez kolejne 20 lat nie udało się dogonić nawet w formie pancernych, rzekomo niezniszczalnych urządzeń przenośnych. Nokia 3310 była nie do zniszczenia. "Na temat Nokii 3310 powstało wiele internetowych żartów, które opowiadają o rzekomej niezniszczalności telefonu. Żarty te zaczęły być popularne na przełomie 2011 i 2012, początkowo odnosiły się one również do innych telefonów Nokia z podobnego okresu, np. do Nokii 1100" - wyjaśnia Wikipedia.

Model, który nie umrze nigdy

Choć w 2005 roku oficjalnie zaprzestano produkcji tego modelu urządzenia, do dziś można nabyć Nokię 3310. W internetowych sklepach króluje jednak przede wszystkim nowy model Dual SIM, który, mimo swojego niezwykle legendarnego rodowodu, nie spowodował już aż takiego opadu szczęki. Nie ma się co jednak dziwić, w końcu wyszedł w latach, gdy na świecie na dobre zadomowiły się smartfony. Mimo to starsze modele wciąż da się znaleźć na różnych kiermaszach czy w sklepach z używaną elektroniką.

Następny artykuł