Żółta pszczoła
Źródło: Unsplash

Pszczoły mają lek na nowotwory. Zaskakujące wnioski naukowców

Artur ŁokietekArtur Łokietek
4 Września 2020

Okazuje się, że pszczoły mogą być znacznie bardziej pożyteczne, niż powszechnie zakładamy. Nowe badania przynoszą zaskakujące wnioski. Pszczoły mogą znać remedium na raka.

Pszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych owadów, jakie istnieją. Nie dość, że wytwarzają miód, pyłek i zapylają kwiaty to jeszcze mogą produkować... lek na raka.

Zbawienne pszczoły

Pszczoły to niezwykle pożyteczne stworzenia i dlatego należy o nie tak bardzo dbać, aby nie wyginęły. Dość powiedzieć, że sam miód okazuje się mieć znacznie bardziej zbawienne działanie, niż dotychczas sądzono. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, miód jest w stanie przyczynić się do wyleczenia człowieka z infekcji sprawniej i szybciej, niż popularne preparaty dostępne nawet na receptę. Tak zbawienne działanie miodu nasze babcie znają w końcu od wielu lat. Nikt jednak dotychczas nie podejrzewał, że inna substancja, którą wytwarzają pszczoły, może okazać się zbawienna w kwestii leczenia jednej z najgroźniejszych chorób na jakie może zachorować człowiek - nowotworu.

Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwórNaukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwórCzytaj dalej

Lek na raka?

Na całym świecie od dekad trwają prace nad wynalezieniem leku na nowotwory. Dotychczas o poważnym przełomie jeszcze nie usłyszeliśmy, choć niektórzy twierdzą, że tak naprawdę nowotwory da się wyleczyć, jednak nie jest to opłacalne. W każdym razie naukowcy dokonali kolejnych badań, które mają potencjał stać się istotnymi w leczeniu ciężkich chorób. Chodzi tu konkretnie o nowotwory piersi. W trakcie badań skupiono się na różnych rodzajach raka piersi, w tym na jednym z najbardziej groźnych, czyli na potrójnie ujemnym nowotworze TNBC. Stanowi on nawet 15 procent wszystkich przypadków tej choroby i jest niezwykle agresywny i trudny do leczenia. Remedium na niego okazać się jednak może... jad pszczeli.

Rosyjski myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO. Stany Zjednoczone wściekłeRosyjski myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO. Stany Zjednoczone wściekłeCzytaj dalej

Zbawienne pszczoły

Dotychczas prowadzono badania nad jadem pszczelim i jego potencjalnym działaniu przeciwko innym chorobom. Okazało się, że w przypadku choćby egzemy, taka metoda leczenia ma sens. Niedawno ukazały się również badania, które jednoznacznie wskazują, iż jad pszczeli może nawet zapobiegać czerniakowi. Jednak teraz postanowiono bliżej przyjrzeć się właściwościom cudownej substancji. Sam jad składa się w połowie z melittyny (to ta substancja przez którą aż tak piekielnie boli), która to zwalcza pszczele infekcje. Naukowcy zastosowali jad na komórki rakowe i, dla porównania, również zdrowe. Użyto jadu pszczoły miodnej z Irlandii, Anglii i Australii i trzmiela z Anglii. Okazało się, że jad trzmiela niestety niewiele jest w stanie pomóc, gdyż nie zawiera melittyny. Jad pszczół jednak okazał się działać wyśmienicie. Naukowcy wyjaśniają, że był w stanie zwalczyć błony komórkowe raka w około godzinę, nie wyrządzając przy tym żadnych szkód nawet dla zdrowych komórek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wstrząsające wideo z polskiej wsi. 10-latki robiły okropne rzeczy kotu, wszystko nagrały
  2. Zmniejszy poziom złego cholesterolu i ureguluje ciśnienie krwi. Wyjątkowy sok zadziała też na wrzody i problemy z żołądkiem
  3. Rosyjski myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO. Stany Zjednoczone wściekłe
  4. Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwór
  5. NASA gotowa na podbój Księżyca. Udane testy potężnej rakiety SLS
  6. Duży spadek przypadków zachorowań. Eksperci podali przyczynę

Następny artykuł