Doktor sprawdzający mammogram
Źródło: Unsplash

Czy uważasz, że nowotwory nie będą w przyszłości zagrożeniem dla człowieka?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
24 Września 2020

Chociaż dzisiaj znamy coraz więcej metod leczenia nowotworów, to w przyszłości mogą stać się one problemem minionej epoki. A przynajmniej tak uważają niektórzy naukowcy. Jakie jest Twoje zdanie w tej kwestii?

Nowotwory to problem dziś praktycznie każdego. Jest to w końcu niezwykle ciężka choroba, z którą czasami bardzo zaciekle walczyć. Choć całkowite wyleczenie nie powinno stanowić aż tak wielkiego problemu przy wczesnej diagnozie, im dłużej proces ten toczy się w naszym organiźmie, tym gorzej.

Statystyki nowotworów

National Cancer Institute zajmuje się, oprócz oczywiście informowaniem o nowotworach i badaniem ich, również publikacją danych statystycznych dotyczących zachorowalności na świecie i w różnych krajach. Zgodnie z danymi na rok 2019, w 2018 roku na całym świecie stwierdzono aż 17 milionów nowych zachorowań na nowotwory. Najbardziej popularnymi są raki piersi, jelit, płuc oraz prostaty. Odpowiadały one wtedy za 4 na 10 nowych przypadków. Wieści dotyczące przyszłości są jednak niepokojące - do roku 2040 na całym świecie będzie corocznie pojawiać się aż 27.5 millionów przypadków zachorowań.

Leczenie?

Najgorzej jednak brzmią szacunki badaczy - aż 38.4% populacji świata (kobiet i mężczyzn) może w ciągu swoje życia doświadczyć nowotworu któregokolwiek narządu (dane opierają się na statystykach z lat 2013 - 2015). Choć sama diagnoza w żadnym razie nie jest wyrokiem, wiele osób boi się takiej informacji. Z tego względu ważne są regularne badania, dzięki którym nawet wczesne fazy choroby są w stanie zostać całkiem szybko wyleczone. Napopularniejszymi metodami leczenia to, oprócz chirurgii i wycinania narządów lub ich części, chemioterapia, hormonoterapia, immunoterapia i tzw. leczenie celowane.

Co nas czeka w przyszłości?

Przytoczone powyżej dane stoją niejako w opozycji do twierdzeń naukowców, którzy uważają, że pewnego dnia uda się dopracować metody leczenia tej choroby do tego stopnia, że nie będzie stanowić aż takiego problemu. Brzmi to jak pieśń przyszłości - dziś, oprócz wypróbowanych metod, nie do końca znamy stuprocentowo skuteczne sposoby eliminacji choroby. Częśc badaczy skupia się jednak, aby wynaleźć nowoczesne sposoby diagnostyczne, dzięki którym nikogo nie będzie trzeba leczyć, bo wdrażane będzie działanie prewencyjne. Czy waszym zdaniem to w ogóle możliwe, że nowotwory w przyszłości przestanowią stanowić dla ludzkości zagrożenie? Czy może jest to choroba, która "była, jest i będzie"?

Następny artykuł