tajemnicze podwodne stworzenie
Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0932473920300456?via%3Dihub

Żywe błoto i oceaniczny liść - naukowcy badają tajemnicze podwodne stworzenia

Artur ŁokietekArtur Łokietek
3 Lipca 2020

Naukowcy znaleźli niezwykle fascynujące podwodne stworzenia. Choć gatunek ten jest znany człowiekowi już od jakiegoś czasu, mało o nim wiemy. Przedziwne kreatury przypominają kupkę podwodnego błota czy futrzastą gąbkę.

Oceany są dla nas zagadką po dziś dzień - wiemy o nich wcale nie więcej, niż o kosmosie. Naukowcy jednak starają się wyodrębnić nowe gatunki.

Tajemnicze podwodne stworzenia

O istnieniu Xenophyophorea zdajemy sobie sprawę już od XIX wieku, jednak do tej pory nie dowiedzieliśmy się o nim czegoś konkretniejszego. To jedna z najbardziej licznych grup żywych organizmów na dnie oceanu, do tej pory wyodrębniono 17 gatunków tych stworzeń. Naukowcy postanowili zbadać tzw. strefę Clarion-Clipperton,czyli oceaniczną szczeliną rozległą na 4,5 miliony kilometrów kwadratowych! Miejsce jest tu niezwykle ważne, gdyż to tam obserwuje się wiele ciekawych gatunków stworzeń, a na dnie szczeliny naukowcy zauważyli niezwykle cenne minerały.

Obrazy Techgame

Przedziwne zwierzęta z dna oceanu

Podczas ostatnich analiz, naukowcy natknęli się na nowych przedstawicieli Xenophyophorea, a wyniki swoich badań opublikowali w European Journal of Protistology. Naukowcy donosza o odkryciu czterech nowych gatunków stworzeń z tej rodziny i dwóch kolejnych ich rodzajów. Żyją one na głębokości około 5 kilometrów. Nowe gatunki stanowią ogromną zagadkę dla badaczy, gdyż ich wygląd jest niepowtarzalny. Zaobserwowano stworzenia przypominające choćby futrzastą gąbkę, ogromny podwodny liść czy... błoto. Tak, jeden z organizmów przypominał kawał błota, jednak naukowcy nie zdołali bliżej mu się przyjrzeć - próbki najzwyczaniej w świecie rozpadły się.

Obrazy Techgame

Co na to badacze?

"Widzimy te osobniki wszędzie na dnie, w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Bez wątpienia są one bardzo ważnymi członkami bogatych społeczności biologicznych żyjących na dnie Pacyfiku " - mówi jeden z naukowców biorących udział w badaniu. Grupa badaczy jest zgodna, że trzeba bliżej przyjrzeć się tym organizmom i ich roli w ekosystemie.

Obrazy Techgame

Zobacz także:

  1. CERN potwierdza. Odkryto zupełnie nową cząstkę
  2. Komórki nowotworowe oznaczone farbą. Naukowcy pracują nad metodą, która ułatwi leczenie
  3. Jedyne takie zdjęcia. Tak wyglądały owady miliony lat temu, został zachowany ich kolor
  4. Rogi diabła nad morzem. Sfotografowano niezwykłe zjawiskoNastępny artykuł