Kaszalot
Źródło: youtube.com/EVNautilus/kadr z filmu

Niesamowite spotkanie na dnie oceanu. Niezwykle rzadki okaz, naukowcy nie mogli uwierzyć

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
10 Listopada 2020

Niekiedy eksploracja głębi oceanu może być bardziej ekscytująca niż podróże kosmiczne. Być może dlatego, że w wodzie nieco częściej można spotkać żywe stworzenia… Takiego właśnie spotkania doświadczyli naukowcy z programu Nautilus Live.

Dno oceanu wciąż skrywa wiele tajemnic. Mimo zwiększających się możliwości jego eksploracji, do odkrycia wciąż zostało bardzo wiele. Ekspedycje wymagają specjalistycznego, nowoczesnego sprzętu. Nie każdy może sobie pozwolić na wycieczkę na dno Rowu Mariańskiego, jak James Cameron.


Tajemnice dna oceanu


Tym, którzy nie mają takiego budżetu jak reżyser Titanica, przychodzi z pomocą między innymi programy takie jak Ocean Exploration Trust i Nautilus Live. Dzięki tym projektom możemy na żywo oglądać relacje z ekspedycji prowadzonych na głębokości nawet kilkuset metrów.


Streamy można oglądać całkowicie za darmo na stronie programu. To właśnie przy okazji prowadzenia jednej z takich ekspedycji, zespół naukowców natrafił na niesamowity okaz wieloryba. Spotkali kaszalota spermacetowego.

Naukowcy prognozują kiedy wrócimy do normalności po pandemii. Szybciej niż nam się wydajeNaukowcy prognozują kiedy wrócimy do normalności po pandemii. Szybciej niż nam się wydajeCzytaj dalej


Największy mięsożerca na Ziemi


Kaszalot spermacetowy to waleń, który ma zaszczyt być największym współcześnie żyjącym mięsożernym stworzeniem na naszej planecie. Osobniki tego gatunku można spotkać we wszystkich oceanach. Jest jednak wyjątkowy pod pewnym względem.


Wspomniany kaszalot jest też jednym z najgłębiej nurkujących wielorybów. Ekspedycja Nautilusa natknęła się na niego na głębokości 598 metrów, prowadząc obserwacje w Zatoce Meksykańskiej, niedaleko wybrzeża Luizjany. A to jeszcze nie szczyt możliwości tego walenia.

Dymiące konsole Xbox Series X? Microsoft ostrzega przed fake news'amiDymiące konsole Xbox Series X? Microsoft ostrzega przed fake news'amiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Dodaj do syropu z cebuli 1 składnik. Wzmocnisz jego działanie i pozbędziesz się uciążliwej dolegliwości


Oryginalny Moby Dick


To właśnie kaszalot spermacetowy zaatakował i zatopił statek na Pacyfiku w 1820 roku. To wydarzenie zainspirowało słynną powieść „Moby Dick” Hermana Melville’a. Można więc uznać, że Nautilus natknął się w głębinach na prawdziwego celebrytę.


Nasza ogromna gwiazda oceanów zasłynęła jeszcze jednym ciekawym dokonaniem. Jeden z przedstawicieli gatunku zdołał zerwać kabel transatlantycki, znajdujący się na głębokości 1134 metrów, zahaczając o niego żuchwą. To zdarzenie pomogło potwierdzić fakt, że jest to jeden z najgłębiej nurkujących wielorybów na świecie.


Spotkanie z Nautilusem


Grupa naukowców natknęła się na kaszalota spermacetowego w Zatoce Meksykańskiej. Walenia zauważyło jedno ze zdalnie sterowanych urządzeń badawczych, towarzyszących Nautilusowi w podwodnych badaniach.


ROV Hercules, bo takie miano nosi podwodny pojazd, który natknął się na wieloryba, został trzykrotnie okrążony przez kaszalota. Ujęcia, które uchwycił robot, zapierają dech w piersiach. Spotkania z tym gatunkiem są niespotykanie rzadkie. Naukowcy prowadzący obserwacje tego dnia nie posiadali się z radości. Warto obejrzeć nakręcony wówczas materiał, pokazujący piękno tego niesamowitego zwierzęcia.

Niezwykłe tajemnice dinozaurów. Naukowcy po latach odkryli niesamowite faktyNiezwykłe tajemnice dinozaurów. Naukowcy po latach odkryli niesamowite faktyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wchodząc do Biedronki, można się nieźle zdziwić. Za 20 złotych nasz pupil będzie w siódmym niebie
  2. PILNE: Andrzej Duda przeciwko "piątce dla zwierząt". Z ust prezydenta padły mocne słowa. "Absolutnie nie zgadzam się z tą ustawą"
  3. Jedna z najtragiczniejszych katastrof naturalnych, zginęło prawie 2 tys. ludzi. Wszystko przez ignorowanie naukowców
  4. Koniec marzeń o powrocie na Księżyc? Joe Biden ma inne priorytety
  5. Mężczyzna naprawiał telefon, nagle doszło do niebezpiecznej sytuacji. Nikt się nie spodziewał
  6. Justyna Żyła zmartwiła tysiące Polaków. Tym razem nie chodzi o Piotra Żyłę, zaczęło się od zdjęcia bez ubrań (FOTO)
  7. Pamiętacie, w jakim programie występował Paolo Cozza? Wypowiedział się w szczerych słowach o Polakach

Następny artykuł