Góra lodowa w zatoce na Oceanie Arktycznym. W tle skalisty brzeg.
Źródło: Pixabay

Naukowcy biją na alarm. Przerażające informacje o Oceanie Arktycznym, spełnia się najgorszy scenariusz

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
26 Października 2020

Naukowcy nie mają złudzeń. Zmiany wywołane globalnym ociepleniem są coraz bardziej widoczne i coraz niebezpieczniejsze. Eksperci donieśli właśnie o bardzo niepokojącym zjawisku, które zostało zaobserwowane na Oceanie Arktycznym. Według nich może ono wywołać efekt domina na szeroką skalę.

Po raz pierwszy od rozpoczęcia prowadzenia obserwacji, główny basen Oceanu Arktycznego, a więc Morze Łaptiewa, nie pokrył się pokrywą lodową. W poprzednich latach basen ten zaczynał zamarzać już w październiku, teraz jednak, ze względu na globalne ocieplenie nie zarejestrowano takiego zjawiska. Skutki będą odczuwalne w całym regionie polarnym.

Niesamowite dokonanie naukowców. Sklonowali wymarłe zwierzę, liczą na przywrócenie gatunkuNiesamowite dokonanie naukowców. Sklonowali wymarłe zwierzę, liczą na przywrócenie gatunkuCzytaj dalej

Globalne ocieplenie wpływa na Ocean Arktyczny

Naukowcy poinformowali właśnie o bardzo niepokojącym zjawisku. Główny basen arktycznego lodu morskiego, czyli Morze Łaptiewa, nie zaczął jeszcze zamarzać. Ma to związek z utrzymywaniem się ciepłych temperatur w północnej Rosji oraz napływem wód atlantyckich do tamtego zbiornika. Po rekordowo upalnym lecie, średnie temperatury wody w tamtym regionie zwiększyły się o średnio 5 stopni Celsjusza. Pierwsze zwiastuny tego wydarzenia dało się zaobserwować już poprzedniej zimy, kiedy to rekordowo szybko na Morzu Łaptiewa roztopiła się pokrywa lodowa.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyć

2. Nieoficjalne: Od piątku nowe obostrzenia. Zakaz przemieszczania się z wyjątkiem pracy?

Emisja gazów cieplarnianych niszczy Arktykę

Głos w sprawie zabrał Zachary Labe, doktorant w Colorado State University, który podkreślił, że rok 2020 to kolejny okres, w którym obserwujemy znaczące zmiany zachodzące w Arktyce. Według eksperta, który swoją opinią podzielił się w rozmowie z dziennikiem The Guardian, ma to związek z emisją gazów cieplarnianych. “Bez systematycznego ograniczania emisji gazów cieplarnianych istnieje prawdopodobieństwo, że pierwsze "bezlodowe" lato na Oceanie Arktycznym będzie nadal wzrastać do połowy XXI wieku” - tłumaczy Labe. Ponadto, przeprowadzone wcześniej ekspertyzy wykazały, że upalne lato na Syberii było spowodowane z powodu emisji przemysłowych i rolniczych.

Polska zablokowała debaty UE w sprawie sztucznej inteligencji. Kuriozalna sytuacja, wszystko przez jedno słowoPolska zablokowała debaty UE w sprawie sztucznej inteligencji. Kuriozalna sytuacja, wszystko przez jedno słowoCzytaj dalej

Skutki braku zlodowacenia mogą być tragiczne

Według ekspertów, opóźnienia w zamarzaniu wzmocni sprzężenie zwrotne, które przyspieszy zmniejszanie się pokrywy lodowej w tym regionie. Jak się okazuje, biała pokrywa lodowa spełnia kluczowe zadanie w odbijaniu promieni słonecznych do przestrzeni kosmicznej. Bez niej temperatury w Arktyce zaczną rosnąć w zawrotnym tempie, co jedynie przyspieszy ocieplenie tego regionu. Lód powstający na Morzu Łaptiewa pełni jednak jeszcze jedną, niezwykle ważną funkcję.

W tym roku zamiast Black Friday będzie Black November? Interesujący pomysł sklepówW tym roku zamiast Black Friday będzie Black November? Interesujący pomysł sklepówCzytaj dalej

Zagrożenie na skalę całego Oceanu Arktycznego

Lód, który jesienią powstaje u wybrzeży Morza Łaptiewa w pewnym momencie odrywa się i zaczyna dryfować na zachód. Znajdują się w nim substancje odżywcze, które ostatecznie trafiają wiosną do cieśniny Fram, która zlokalizowana jest pomiędzy Grenlandią, a Svalbardem. Substancje przenoszone w lodzie są kluczowe do rozwoju planktonu arktycznego. Jeżeli jednak warstwa lodu będzie cieńsza, ze względu na opóźnioną formację lodu, to mogą one trafić w mniejszych ilościach (lub nawet wcale nie trafią) do cieśniny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  2. Kuroń zdeklasował Gessler najlepszym przepisem na kotleta schabowego. Ujawnił jakie stosuje dodatki
  3. Naukowcy przez przypadek odkryli nowy, ludzki organ. Nie uwierzysz, gdzie się znajduje
  4. Miniaturowy lokalizator namierzył gniazdo morderczych szerszeni. Naukowcy wpadli na niesamowity pomysł [wideo]
  5. Tajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyć
  6. Istnieje pewien sposób na pogłębienie relacji z kotem. Jest bardzo prosty

Następny artykuł