Wybuchający wulkan
Źródło: pixbay.com

Rosyjscy naukowcy aż zamarli. Wulkan wybuchł i wyrzucił nieznany wcześniej minerał, niezwykłe odkrycie

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
18 Listopada 2020

Przełomowe odkrycie na wschodzie Rosji. Naukowcy odkryli nowy minerał, o którego istnieniu nie mieli wcześniej pojęcia. To nie pierwsze takie znalezisko w rejonie kompleksu wulkanów Tołbaczik na Kamczatce.

Tołbaczik to kompleks wulkanów znajdujący się na półwyspie Kamczatka, oddzielającym Morze Ochockie od Morza Beringa. Składa się z dwóch wulkanów, z których jeden jest wygasły od około 12 tysięcy lat. Drugi, Płaski Tołbaczik, daje regularnie znać o swojej aktywności.


Nowy minerał z wulkanu w Rosji


Płaski Tołbaczik wybuchał wielokrotnie w swojej historii, której długość szacowana jest na około 6500 lat. Z badań wynika, że najsilniejsza erupcja miała miejsce w 1975 roku i trwała aż do grudnia 1976.

Studenci prześwietlili stary pergamin i natychmiast zamarli. Odkryli coś niewiarygodnegoStudenci prześwietlili stary pergamin i natychmiast zamarli. Odkryli coś niewiarygodnegoCzytaj dalej


Poprzedzona była serią potężnych trzęsień ziemi, które wraz z późniejszą erupcją, wyrządziły ogromne szkody w całym regionie. Ostatni wybuch wulkanu miał miejsce w 2012 roku i przeciągnął się również na rok 2013. W owym czasie zniszczona została placówka badawcza oraz baza rezerwatu przyrody „Wulkany Kamczatki”.


Odkrycie petrowitu


Jak można było się spodziewać, turystyka na Kamczatce miała się wówczas świetnie, mimo wielokrotnych ostrzeżeń przed zbliżaniem się do wulkanów. Choć urlopowicze to już przeszłość, przyszedł czas na naukowców, którzy z zapałem badają odkryte w wulkanie znaleziska.


Nowy minerał nie jest pierwszym, który ukazał się światu w wyniku erupcji Tołbacziku. Eksplozja w latach 1975-1976 utworzyła liczne szczeliny, w których naukowcy odkryli aż 130 zupełnie nowych minerałów. Petrowit jest najnowszym z nich, odkrytym w 2000 roku, jednak dopiero niedawno udało się go zbadać.

Najpopularniejsze gry na PlayStation przecenione z okazji Czarnego Piątku. Gracze rzucili się na zakupyNajpopularniejsze gry na PlayStation przecenione z okazji Czarnego Piątku. Gracze rzucili się na zakupyCzytaj dalej


Rzadkie cechy budowy atomu


Rosyjscy naukowcy ustalili, że petrowit charakteryzuje się bardzo specyficznymi cechami molekularnymi, dotąd zaobserwowanymi w zaledwie kilku innych związkach. Pracujący nad badaniami petrowitu krystalograf Stanislav Filatov z Uniwersytetu w Petersburgu wyjaśnia, co wyjątkowego jest w budowie minerału.


„Atom miedzi w strukturze krystalicznej petrowitu ma niezwykłą i bardzo rzadką koordynację siedmiu atomów tlenu. Taka koordynacja jest charakterystyczna tylko dla kilku związków, a także dla saranchinaitu” - wyjaśnia naukowiec z Petersburga.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

2. Jadasz kebaby? Poznasz porażającą prawdę o produkcji mięsa do nich i przejdzie ci ochota


Minerały z Tołbacziku


Saranchinait został odkryty kilka lat temu przez naukowców z tego samego uniwersytetu. Również został znaleziony w poerupcyjnych szczelinach na Kamczatce. Choć petrowit różni się nowymi strukturami krystalicznymi, jest w pewien sposób podobny do saranchinaitu, z którego być może dałoby się go wytworzyć.


Petrowit przyjmuje kształt niebieskich kulistych skupisk kryształów i został zakwalifikowany jako minerał siarczanowy. Naukowcy twierdzą, że może wprowadzić prawdziwą rewolucję w materiałoznawstwie. Być może kiedyś posłuży do wytwarzania baterii i urządzeń elektrycznych.

Naukowcy w końcu odkryli prawdę. Rozwiązanie ogromnej zagadki kosmosu zajęło im ponad 15 latNaukowcy w końcu odkryli prawdę. Rozwiązanie ogromnej zagadki kosmosu zajęło im ponad 15 latCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. On miał 36 lat, a ona 17. Witold Pyrkosz i jego żona stworzyli historię miłosną, która nie mieści się w głowie
  2. Stres u psów - po czym go poznać i jak sobie z nim radzić? 7 najważniejszych oznak u zestresowanych pupili
  3. Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów
  4. Nieudany start rakiety z ważnymi satelitami. Doszło do poważnych problemów w trakcie misji
  5. Na Marsie odnaleziono dziwny "posąg", zdjęcia nie pozostawiają złudzeń. Czy znaleziono dzieło kosmitów?
  6. Trener Bayernu właśnie zabrał głos w sprawie zdrowia Lewandowskiego. Wiemy jak się czuje, rozwiał wątpliwości
  7. Droga jest zablokowana, na miejscu są wszystkie służby. Poważny wypadek, pięć osób zostało rannych

Następny artykuł