odkrycie
Źródło: Pero Kvrzica, CC BY 2.0

Archeolodzy donoszą o wyjątkowym odkryciu. Uważano, że znalezisko jest tylko legendą

Artur ŁokietekArtur Łokietek
21 Listopada 2020

Do tej pory uważano tę historię za legendę. Teraz okazała się prawdą. Archeolodzy donoszą o zaskakującym znalezisku. W Hiszpanii odkryto ponad 4500 ciał pochodzenia islamskiego. Rzuca to kompletnie nowe światło na historię tego regionu.

Jedni myśleli, że to legenda, inni byli pewni, że historia "coś w sobie ma", zaś mieszkańcy od dłuższego czasu uważali ją za prawdę. Teraz wiemy to już na pewno, a przynajmniej takiego zdania są naukowcy, którzy odkryli starożytną nekropolię.\

Naukowcy rozwiązali największą zagadkę Marsa i osłupieli. Gigantyczna katastrofa, chodzi o wodę na planecieNaukowcy rozwiązali największą zagadkę Marsa i osłupieli. Gigantyczna katastrofa, chodzi o wodę na planecieCzytaj dalej

Wspaniałe odkrycie archeologów

W VIII wieku, muzułmański kalifat rozpocząć wydarzenie, znane dziś jako podbój Hiszpanii przez Arabów. W wyniku coraz szerzej zakrojonych podbojów, udało się muzułmanom zdobyć sporą część Półwyspu Iberyjskiego. Warto jednak pamiętać, że ówczesne pojęcie "Hiszpanii" nie odnosi się do dzisiejszych faktycznych terenów tego kraju.

Arabowie i Berberzy w ciągu wielu lat coraz prężniej dokonywali najazdów na rejony Półwyspu Iberyjskiego. Mimo dość szeroko zakrojonej kampanii, ciężko jest dziś dokładnie oszacować zajęte tereny i dokładne ramy czasowe samych podbojów. Dość powiedzieć, że arabskie źródła wskazują na jedną, wielką bitwę, a inne - mniejsze potyczki.

Jakkolwiek jednak by nie było, sam proces podbojów jest dziś o tyle kontrowersyjny, co tajemniczy. Nawet Uniwersytet Kraju Basków uznał, że muzułmańska okupacja rejonu Tauste mogła być wyłącznie legendą, a nie prawdziwym historycznym wydarzeniem. Z czasem jednak znajdywano coraz więcej nowych dowodów w tej sprawie.

Jednak nie legenda?

Niedawno archeolodzy poinformowali o wspaniałym znalezisku rzucającym zupełnie nowe światło na arabskie podboje Hiszpanii. W północno-wschodniej części kraju, w gminie Tauste, odkryto ponad 4500 ciał złożonych w muzułmańskich pochówku.

Na niewielkim obszarze VIII-wiecznej nekropolii odnaleziono ponad 400 grobowców. Region ten wcześniej był kwestionowany, jeżeli chodzi o dawną obecność na tych ziemiach muzułmanów, szczególnie w okresie podbojów. Nowe odkrycie niemal potwierdza, że Tauste faktycznie mogło znajdować się pod arabską okupacją.

Xiaomi czy Huawei? Opaski sportowe w świetnych cenachXiaomi czy Huawei? Opaski sportowe w świetnych cenachCzytaj dalej

"W 711 r. siły arabskie najechały i zaczęły podbijać Półwysep Iberyjski. Okupacja trwała do 1492 roku, kiedy to obszar został całkowicie odzyskany przez królestwa chrześcijańskie" - (za o2) mówi w rozmowie z CNN Eva Gimenez, archeolog pracująca na obszarze starożytnej nerkopolii.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Archeolodzy donoszą o wyjątkowym odkryciu. Uważano, że znalezisko jest tylko legendą
 2. Rozgrzewa i wzmacnia odporność. W klika chwil zrobisz syrop do herbaty na bazie imbiru i cytryny
 3. Wielki skandal w Watykanie. Papież Franciszek polubił zdjęcie "dla dorosłych" na Instagramie, wszczęto śledztwo
 4. Sony podało oficjalną informację na temat PlayStation 5. Firma ogłosiła sukces, a gracze są wściekli

Kiedy historia jest ciekawsza, niż legendy

Co jednak ciekawe, mieszkańcy Tauste od dłuższego czasu uważali, że Arabowie znajdujący się w Tauste istnieli naprawdę i nie były to wyłącznie "niesprawdzone źródła". W końcu od lat na obszarze znajdywane są wspaniałe znaleziska jednoznacznie wskazujące na dawną obecność ludzi o tym wyznaniu.

Smartfon z niesamowitą funkcją. Niewiele osób wie o jej istnieniuSmartfon z niesamowitą funkcją. Niewiele osób wie o jej istnieniuCzytaj dalej

Pierwsze prace odkrywcze w tym rejonie zaczęto podejmować jeszcze w 2010 roku, z czasem odkrywano kolejne ciała. Nie było to jednak nic, że się tak wyrażę, powyżej normy, dlatego postanowiono o znacznie szerzej zakrojonych pracach. "Widzimy, że kultura muzułmańska i obecność islamu na tym obszarze jest bardziej znacząca niż myśleliśmy" - twierdzi Eva Gimenez.

Odkrycie rzuca kompletnie nowe światło na historię tego regionu i roli muzułmanów w jego kształtowaniu. Wcześniejsze teorie jakoby miasto w istocie nie było pod arabską okupacją okazują się jednak błędne. Naukowcy podkreślają, że odkryte szczątki pochowano zgodnie z islamską tradycją, w kierunku Mekki.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Rząd kusi ozdrowieńców do oddania osocza. Padły propozycje, które mogą zachęcić wielu Polaków
 2. Dlaczego koty kochają kartony? Znamy prawdziwe przyczyny uwielbienia pudełek przez mruczki
 3. Uwaga, ogromne utrudnienia w polskich bankach. Lepiej wypłacić pieniądze, PKO BP, mBank, Santander, Millennium, Ing Bank Śląski
 4. Wielki skandal w Watykanie. Papież Franciszek polubił zdjęcie "dla dorosłych" na Instagramie, wszczęto śledztwo
 5. Ujawniono wstrząsające informacje o Marsie. Badacze nie mogą uwierzyć, wielki przełom
 6. Nożownik zaatakował gwiazdę polskiego sportu. Stan jest ciężki, stracił dużo krwi
 7. Przyszli przed Pałac Prezydencki ze zdjęciem i stoją. Mają ze sobą flagi, maseczki z błyskawicami i transparenty

Następny artykuł