Piramida w Sakkarze (Egipt).
Źródło: Wikipedia Commons

Przełomowe odkrycie. Znaleziska były nietknięte przez 2500 lat. Doskonały stan zachwyca naukowców

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Września 2020

27 sarkofagów pochodzących sprzed 2,5 tysiąca lat odkryli naukowcy pracujący w egipskiej nekropolii między Kairem, a Memfis. Jest to kolejne odkrycie tej rangi w ostatnim czasie.

Sarkofagi odnaleziono w studni, w miejscowości Sakkara. Nazwa tego miejsca nawiązuje do bóstwa, którego zadaniem jest opieka nad nekropolią. Miejsce to zostało również wpisane na światową listę zabytków UNESCO.

Niezwykłe odkrycie w Egipcie

Sakkara służyła jako nekropolia dla egipskich władców już 3000 lat temu. Oprócz władców byli tam chowani również dostojnicy państwowi. Na razie nie wiadomo kto znajduje się w niedawno odkrytych sarkofagach, pozostają one bowiem szczelnie zamknięte. Sarkofagi spoczywały na głębokości 11 metrów pod powierzchnią ziemi.

NASA zdradziła szczegóły legendarnej misji. Na naszych oczach tworzy się historiaNASA zdradziła szczegóły legendarnej misji. Na naszych oczach tworzy się historiaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Potężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańców

2. Na dnie Odry odnaleziono ogromny skarb. Archeolodzy są pod wrażeniem znaleziska

Na początku września archeologowie odkryli w Sakkarze 13 trumien, następnie udało im się odnaleźć jeszcze 14 kolejnych. Jak podkreślają eksperci, taka ilość sarkofagów, w takim krótkim czasie to ewenement na skalę światową. To co jeszcze bardziej zachwyca to stan w jakich zachowały się wspomniane sarkofagi. Są one pomalowane na żywe barwy, które wydają się nie stracić nic na jakości pomimo 2500 lat, które spędziły pod ziemią.

Gigantyczne wiry na Jowiszu. NASA pokazała przerażające zdjęcia, nie uwierzysz jak potężne jest to zjawiskoGigantyczne wiry na Jowiszu. NASA pokazała przerażające zdjęcia, nie uwierzysz jak potężne jest to zjawiskoCzytaj dalej

Idealny stan odkrycia. Sarkofagi nigdy nie były otwierane

Jak informuje Ministerstwo ds. Antyków i Turystyki Egiptu, po wstępnych badaniach znaleziska, wszystko wskazuje na to, że trumny są szczelnie zamknięte i nikt ich wcześniej nie otwierał. Znalezisko jest tak wyjątkowe, że egipski rząd postanowił opóźnić poinformowanie reszty świata o nowych sarkofagach do czasu, aż minister Khaled al-Anani nie pojawił się na miejscu wykopalisk, aby we własnej osobie podziękować archeologom za ich ciężką pracę.

Kolejne odkrycia przed nami

Jak podkreślają naukowcy, to nie koniec niesamowitych odkryć z Sakkary. Prace archeologiczne cały czas tam trwają, a ministerstwo zapowiedziało już, że kolejne sekrety zostaną ujawnione już niedługo. Na początek naukowcy będą chcieli określić tożsamość zmarłych, którzy spoczywają w ostatnio odkrytych sarkofagach. Wciąż niezbyt wiele wiadomo na temat samych trumien. Ze zdjęć opublikowanych na Facebooku egipskiego ministerstwa można zaobserwować, że są one niezwykle kolorowe oraz bardzo dobrze zachowane.

Trumna odkryta w nekropolii w Sakkarze w Egipcie.

Potężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańcówPotężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańcówCzytaj dalej

Sakkara zagłębiem odkryć archeologicznych

Bogactwo starożytnych znalezisk w Sakkarze tłumaczy fakt, że przez ponad dwa stulecia miejsce to, usytuowane 30 kilometrów od Kairu, pełniło funkcję cmentarza dla dygnitarzy i władców mieszkających w dawnej stolicy Egiptu, czyli Memfis. Wizyta ministra al-Ananiego na miejscu prac archeologicznych jest o tyle znacząca, że w ostatnich latach rząd egipski mocno ograniczył nakłady finansowe związane z pracami archeologicznymi na rzecz wspomagania upadającego przemysłu turystycznego w Egipcie.

Trumna odkryta w nekropolii w Sakkarze w Egipcie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Strażacy uratowali 2-tygodniowego kotka ze środka drogi. Kiedy go umyto, odkryto, że wygląda jak postać z filmu
  2. Jedna z najpopularniejszych polskich surówek. Polacy kochają ją za uniwersalność i prostotę wykonania
  3. Najgłupszy przestępca świata? Wpadł przez błędy ortograficzne
  4. NASA zdradziła szczegóły legendarnej misji. Na naszych oczach tworzy się historia
  5. Tajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstał
  6. Dzieci cichymi ofiarami pandemii? Zatrważający raport ekspertów ujawnił gigantyczny problem

Następny artykuł