Wrak statku
Źródło: Unsplash

Niezwykłe odkrycie we wraku statku na dnie Bałtyku. Jedyny taki egzemplarz na świecie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
28 Czerwca 2020

Na niepowtarzalne znalezisko natrafili archeolodzy i nurkowie z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Badali oni wrak General Carleton niedaleko plaży w Dębkach. Wyjątkowy instrument okazuje się jedynym takim egzemplarzem na świecie.

Archeolodzy i nurkowie donoszą o wyjątkowym znalezisku we wraku bardzo starego statku. To ogromne odkrycie na skalę światową.

Wrak General Carleton

General Carleton był brytyjskim statkiem towarowym, którego ostatni rejs datuje się na 27 września 1785 roku. To właśnie wtedy, podczas rejsu ze Sztokholmu do krajów bałtykich (transportował on wtedy około 590 ton żelaza), towarowiec napotkał na wyjątkowo silny sztorm. Podczas walki z żywiołem życie straciło wielu marynarzy, a sam statek ostatecznie został poważnie uszkodzony i finalnie zatonął. Jego wrak po dziś dzień spoczywa zaledwie 463 metry od plaży w miejscowości Dębki. Naukowcy i archeolodzy zbadali statek i trafili na wyjątkowe znaleziska w jego wnętrzu.

Wyjątkowe okrycie we wraku statku

Wśród odkrytych we wraku statku cennych przedmiotów znaleziono m.in. porcelanę, ubrania z tamtej epoki czy flet poprzeczny. Wszystkie te przedmioty zostały oddane do muzeum i przebbywały tam przez ostatnie 25 lat. Byłoby tak zapewne dalej, gdyby nie nagłe zainteresowanie ze strony Aleksandry Litwinienko i Mai Miro-Wiśniewskiej. Obydwie przeprowadził analizy fletu - zbadały inskrypcje na nim, a także jego brzmienie. Po 25 latach przebywania w muzem okazało się, że artefakt ten jest znacznie cenniejszy, niż początkowo się wydawało.

Drogocenny flet

Udało się ustalić, że flet to osiemnastowieczny fife stworzony przez rodzinę Schuchartów. To także jedyny taki egzemplarz, który istnieje w dzisiejszych czasach. "Stan zachowania fletu można określić jako dobry. Instrument został poddany półrocznej konserwacji. Polegała ona na oczyszczeniu powierzchni z osadów, na moczeniu w specjalnym roztworze oraz na suszeniu. Nie dokonano analiz określających rodzaj użytego drewna, ale zazwyczaj takie flety wykonywano z bukszpanu lub palisandru, korek zaś z kory dębu korkowego" - wyjaśniła Aleksandra Litwinienko serwisowi TVN24.

Zobacz także:

  1. Rosja jak NASA. Oni także będą wysyłać turystów w kosmos
  2. Ważna deklaracja ONZ. Pojawią się uchodźcy klimatyczni
  3. Rola człowieka w kształtowaniu świata. Niesamowite zdjęcia, które pokazują nasz wpływ na środowisko
  4. Czegoś takiego nikt jeszcze nie widział. Astronomowie donoszą o kolizji czarnych dziurNastępny artykuł