Dno morskie
Źródło: Unsplash

Zaskakujące odkrycie. Mikroby sprzed 100 milionów lat nie były martwe, one po prostu spały

Artur ŁokietekArtur Łokietek
29 Lipca 2020

Mikroorganizmy sprzed nawet ponad 100 milionów lat nagle się obudziły! Naukowcy początkowo zakładali, że mikroby tak naprawdę są martwe. Podanie im pokarmu dowiodło jednak czegoś zupełnie innego.

Mikroorganizmy wytrzymały nawet ponad 100 mln lat i dalej były głodne. Naukowcy dokonali ciekawego odkrycia.

Mikroorganizmy z dna oceanicznego

Naukowcy przebadali mikroorganizmy, których próbki pobrano wcześniej z dna oceanicznego. Naukowcy zdobyli te próbki na głębokości rzędu 3700 - 5700 pod poziomem morza, co automatycznie nie nastrajało pozytywnie. Tak niskie wysokości nie pozwalały na docieranie do dna tlenu, który również jest ważnym czynnikiem pożywczym dla takich mikrobów. Próbki pobrano z Oceanu Spokojnego, czyli z wód dość ubogich w składniki odżywcze. Badania reprezentowały m.in. bakterie z różnych gatunków, w tym dość dużych Alphaproteobacteria i Gammaproteobacteria.

Wilki z Czarnobyla mogą przenosić swoje zmodyfikowane geny w inne rejony Europy, ostrzegają naukowcyWilki z Czarnobyla mogą przenosić swoje zmodyfikowane geny w inne rejony Europy, ostrzegają naukowcyCzytaj dalej

Te mikroby tylko spały

Naukowcy skupili się na analizie pobranych próbek. Początkowo uważano, że mikroorganizmy już nie żyją. Ostatecznie okazało się, że... po prostu spały. Po podaniu wspomnianym mikrobom składników odzywczych, te nagle zaczęły się budzić, co jednoznacznie potwierdziło, że wcale nie były martwe, a po prostu miały niezwykle długą drzemkę. Co ciekawe, budzić się zaczęły nawet najstarsze z nich. Szacuje się ich wiek na przedział od najmłodszych do nastarszych, czyli 13 do niemal 102 milionów lat.

Obrazy Techgame"Statek kosmitów" 10-krotnie większy od Ziemi uchwycony przez NASACzytaj dalej

Obrazy Techgame

Mikroby jednak żyją

Wyniki badań ukazały się w Nature Communications. Rezultaty zaskoczyły także naukowców, gdyż po 68 dniach od podania "posiłku", mikroby w znacznym stopniu zaczęły się mnożyć. Chodzi tu aż o czterokrotność początkowej wielkości. Tak, jak wcześniej znajdowało się sto komórek na centymetr sześcienny, tak później było ich nawet ponad milion.

Zobacz także:

  1. W środku tajemniczych mumii miały być szczątki człowieka. Okazało się, że nie są ludzkie
  2. Ogromny krater, który wciąż się powiększa. Ma już kilometr szerokości
  3. Rosjanie sklonują mamuta. Wszystko dzięki znalezisku na Syberii
  4. Niesamowite nagranie. Rój pszczół obsiadł pszczelarza


    Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł