Paląca się wełna.
Źródło: YouTube

Ognisty dywan, czyli pożar nasion topoli. Niesamowite nagranie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
26 Sierpnia 2020

Pożary to niezwykle niebezpieczne zjawiska. Mogą być one jednak również fascynujące. Nagranie z maja bieżącego roku pokazuje, jak szybko może rozwijać się pożar w odpowiednich warunkach.

Puch powstały w wyniku zakwitania drzew topoli wygląda pięknie, jednak w nieodpowiednich warunkach może stać się niezwykle niebezpieczny.

Ogień fascynuje od lat

Pożary wzbudzają w nas strach. Nieokiełznany żywioł, który trawi wszystko na swojej drodze potrafił w przeszłości niszczyć całe miasta, teraz co prawda częściej zdarza się, że płoną lasy i busze, jednak strach przed tym żywiołem wciąż w nas tkwi. Ogień potrafi być jednak również fascynujący w swojej niszczycielskiej sile. W ostatnim czasie media obiegały nagrania ognistych tornad, które szalały w Kalifornii i Australii.

Sztuczna inteligencja groźniejsza niż człowiek. Pilot myśliwca był bez szansSztuczna inteligencja groźniejsza niż człowiek. Pilot myśliwca był bez szansCzytaj dalej

Niesamowite wrażenie robią również piekielna wrota, która płoną nieprzerwanie od 1971 roku w Turkmenistanie. Tam pożar został zainicjowany celowo przez naukowców, którzy chcieli tym samym uchronić środowisko od ulatniającego się metanu. Piekielne wrota są jedną z popularniejszych, turkiestańskich atrakcji turystycznych.

Niezwykle niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Jest w całym krajuNiezwykle niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Jest w całym krajuCzytaj dalej

Topola pali się szybko i widowiskowo

Topole (wraz z wierzbami) są najszybciej rosnącymi drzewami w klimacie umiarkowanym. Występują na półkuli północnej. Można je spotkać w środowisku wilgotnym, w lasach nadrzecznych; głównie w lasach łęgowych oraz jako domieszkę w innych lasach liściastych. Preferują żyzną glebę. Są to równocześnie drzewa stosunkowo krótko żyjące. Długość życia większości gatunków zawiera się w przedziale 100-200 lat. Wyjątkowo notowane są ponad 300-letnie okazy topoli białej i czarnej. Zdecydowanie poniżej 100 lat żyje topola włoska. Nasiona bardzo szybko kiełkują, posiadają puch ułatwiający rozsiewanie. Dzięki nasionom topole są drzewami pionierskimi ~ za Wikipedią.

Gałęzie topoli podczas kwitnienia. Biały puch ułatwiający rozprzestrzeniania nasion.

Okres zakwitania topoli sprawia, że na ziemi pojawia się biały, charakterystyczny puch, który wygląda niczym śnieg. Nie jest on jednak ani mokry, ani zimny. Jest za to niezwykle łatwopalny co można zaobserwować na licznych nagraniach znalezionych w Internecie. Pożar spowodowany zapaleniem się puchu z topoli jest niezwykle dynamiczny. Puch pali się niczym piana na eksperymentach chemicznych, w których była ona mieszana z łatwopalnymi pierwiastkami lub jak kwiat mniszka pospolitego podczas zakwitania. Jeżeli dołożymy do tego odpowiednio gęste rozłożenie tego puchu, to mamy do czynienia z niezwykle spektakularnym widowiskiem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zabójcza substancja jest już w Polsce. GIS ostrzega
  2. W Polsce już niedługo zapanuje klimat tropikalny? Naukowcy zauważyli niezwykle ciekawe zjawisko
  3. Niezwykle niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Jest w całym kraju
  4. Fantastyczne odkrycie polskich nurków. W Bałtyku znaleziono wrak niemieckiego U-boota
Następny artykuł