Nadajnik sieci 5G
Źródło: Needpix.com

Kolejny operator rusza z siecią 5G. Start w lipcu, w zasięgu aż 6 mln komórek

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
2 Czerwca 2020

Kolejny z operatorów działających na terenie Polski ogłosił, że uruchamia sieć 5G. Tym razem mowa o Orange Polska. Sieć ma nazywać się #hello5G. Wystartuje ona 1 lipca. Spółka podała, że w zasięgu sieci znajdzie prawie 6 mln użytkowników komórek. Z nowoczesnego rozwiązania będą mogli skorzystać mieszkańcy między innymi Warszawy, Łodzi, Krakowa oraz w Katowicach.

Sieć 5G budzi wiele kontrowersji. Wokół niej powstała ogromna ilość mitów. Pewne grupy osób wręcz przypisuje sieciom 5G wywoływanie koronawirusa. Oczywiście są to bzdury w które nie należy wierzyć.

Komunikat prezesa Orange

"Orange Polska zawsze oferuje klientom indywidualnym i biznesowym usługi łączności oparte na sieciach najnowszych generacji: światłowodach, 4G, wkrótce również 5G. Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm przeznaczonych do budowy 5G w Europie. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się dać użytkownikom możliwość zrobienia pierwszego kroku w odkrywaniu sieci 5G na częstotliwościach, jakie posiadamy. Co szczególnie istotne, wraz z uruchomieniem sieci zaproponujemy klientom smartfony, które będą współdziałać z tą technologią i pozwolą od razu korzystać z nowej sieci" - powiedział prezes Jean-François Fallacher, cytowany w oficjalnym komunikacie operatora Orange Polska. Jak można dalej przeczytać w oświadczeniu, jest to pierwszy krok na drodze do 5G.

Modernizacja sieci

"Aby tam dotrzeć, potrzebujemy częstotliwości. Dlatego mamy nadzieję, że proces przydziału pasma ruszy wkrótce, abyśmy mogli sprawnie i z korzyścią dla polskiej gospodarki zbudować sieć nowej generacji" - przypomina prezes Orange. Jeden z największych operatorów Polsce kończy modernizację sieci. Pozwoli to na uruchomienie #hello5G na 1600 stacjach bazowych. Będzie ona dostępna w kilku największych Polskich miastach. Skorzystają z niej mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Krakowa czy Katowic. W jej zasięgu znajdzie się blisko 6 mln osób.

Wykorzystanie sieci 4G LTE

W dalszej części komunikatu możemy dowiedzieć się, że: "Do uruchomienia nowej usługi posłuży pasmo 2100 MHz, obecnie wykorzystywane głównie dla potrzeb 4G LTE. Dzięki prowadzonemu od dwóch lat refarmingowi i zmienionemu sposobowi zarządzania zasobami sieciowymi, operator mógł przeznaczyć część tego pasma na potrzeby #hello5G. To pierwszy etap budowy sieci 5G. Wraz z uruchamianiem kolejnych etapów, w oparciu o częstotliwości przeznaczone dla 5G w Europie, możliwości tej sieci będą coraz większe, zarówno dla zastosowań konsumenckich, jak i biznesowych".

Orange dołącza do Plusa i Playa

Pasmo 2100 MHz, wykorzystane teraz do uruchomienia sieci #hello5G, w przyszłości posłuży przy budowaniu kompleksowej, sieci 5G, pomagając m.in. poprawić jej zasięg wewnątrz budynków. Jednocześnie, Orange Polska intensywnie przygotowuje się do uruchomienia sieci 5G w pasmach wskazanych do tego na poziomie Unii Europejskiej, testując dostępne na rynku rozwiązania. Od jesieni 2019 r. trwają próby terenowe w paśmie 3,5 GHz, a od roku - w paśmie 26 GHz, możemy przeczytać w podsumowaniu komunikatu. Tym samym Orange dołącza do Plusa do Playa z nowoczesną siecią 5G. Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu. Wokół nowoczesnej technologii powstało wiele mitów. Nie należy w nie wierzyć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oficjalne oświadczenie Instytutu Łączności w sprawie nanochipów 5G w szczepionkach
  2. Rosjanie odpowiedzialni za fake newsy o 5G w Polsce. Wiceminister cyfryzacji jest tego pewna
  3. Kolejny maszt 5G w Polsce został zniszczony. Straty oszacowano na 45 tys. złotych
  4. Pendrive, który ochroni Cię przed szkodliwym promieniowaniem 5G. Oszustwo za ponad 1000 złotych
Następny artykuł