iPhone w pomarańczowej obudowie. Na wyświetlaczu ekran blokady i tapeta w jesienne liście.
Źródło: flickr

Orange masowo blokuje smartfony. Klienci nie będą zadowoleni

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Lipca 2020

Orange dołącza do grupy operatorów, którzy nakładają blokadę na numer IMEI smartfona w przypadku nieopłacania abonamentu.

Oprócz Orange, taką politykę stosuje również Plus i T-Mobile. Tego typu blokady mają uchronić operatorów przed nieuczciwymi klientami, którzy biorą smartfony na abonament, a następnie sprzedają je i nie opłacają rat zawartych w umowie.

Orange zmienia regulamin

Od 20 lipca 2020 roku w życie wszedł nowy regulamin sieci Orange. Najważniejszą zmianą, którą zakłada jest ta, dotycząca możliwości blokowania telefonów, których abonament nie jest regularnie opłacany. Blokadzie ulega nie nr karty SIM, co łatwo byłoby obejść kupując dowolny starter wybranego operatora, a nr IMEI telefonu. Wszystkie zasady dotyczące nowej zasady znajdują się w punkcie nr 15.
“W przypadku naruszenia przez Państwa obowiązku płatności za raty możemy zdalnie zablokować numer IMEI Urządzenia po upływie przewidzianego w Harmonogramie spłaty rat terminu płatności.
1) Zanim zablokujemy numer IMEI Urządzenia, przekażemy Państwu informację o tym zamiarze. Wskażemy tam termin, w którym będziemy oczekiwać zapłaty za zaległe raty. Po jego bezskutecznym upływie możemy zablokować numer IMEI.
2) Informację o zamiarze blokady numeru IMEI skierujemy w formie pisemnej, elektronicznej, wiadomości SMS lub telefonicznie.
3) Blokada numeru IMEI zostanie zniesiona, bez dodatkowych opłat, po uregulowaniu zaległych płatności.
4) Blokada numeru IMEI uniemożliwia korzystanie z usług telekomunikacyjnych na Urządzeniu w każdej sieci telekomunikacyjnej.”

Darmowy multiplayer na konsolach Xbox? To tylko kwestia czasuDarmowy multiplayer na konsolach Xbox? To tylko kwestia czasuCzytaj dalej

Samodzielne zdjęcie blokady jest nielegalne

Chociaż w Internecie istnieje wiele firm oferujących zdejmowanie blokad IMEI, należy pamiętać, że nałożona przez operatora blokada tego typu może być zdjęta tylko przez samego operatora, w tym przypadku Orange. Próby samodzielnego zdejmowania blokady są niezgodne z polskim prawem. Jedynym operatorem na polskim rynku, który jeszcze nie wprowadził takiej zasady jest Play.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Asystent głosowy i konto na selfie w IKO. Nowości w aplikacji mobilnej PKO BP
  2. Nielegalny spektakl w dark webie. Aresztowano 19 nieletnich osób
  3. Miały chronić, a szkodziły. Chińskie VPNy kolekcjonowały poufne informacje
  4. Sony postawiło wysepki z PlayStation 5. Niedługo mogą rozpocząć się pierwsze testy

Następny artykuł