Gniazdo os w samochodzie
Źródło: Inside Edition - wideo - https://youtu.be/JJ6f7L0LDCo

Otworzył auto i aż osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych os w pojeździe [wideo]

Artur ŁokietekArtur Łokietek
8 Września 2020

Jeżeli myślicie, że osy starają się budować gniazda w miarę ustronnych miejscach, to mamy dla was przykrą wiadomość. Pewien Amerykanin znalazł w samochodzie olbrzymie gniazdo wypełnione dziesiątkami tysięcy (a zdaniem niektórych nawet miliona) wściekłych os.

Takiego poranka nie życzyłby sobie każdy - w starym samochodzie znaleziono niewyobrażalnie wielkie gniazdo wściekłych os. Dobrze, że królowa widząc zagrożenie nie postanowiła odjechać.

Olbrzymi problem os

Osy są, jakimi je kojarzymy - sporej wielkości, żółte owady, które dla człowieka mogą stanowić bardzo bolesny sposób przekonania się o tym, że w danym miejscu lepiej nie przebywać. Dla niektórych osób stanowią one jednak śmiertelne niebezpieczeńśtwo, gdyż użądlenie osy jest w stanie nawet doprowadzić do śmierci ludzi uczulonych na ich jad. Zresztą, zwierzęta te nie patyczkują się za bardzo ze swoimi ofiarami - potrafią żądlić często i gęsto. Z tego względu specjaliści zalecają, aby w żadnym razie nie próbować pozbyć się ich gniazda samodzielnie. W przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia zasadne jest wezwanie strażaków, którzy z roku na rok pozbywają się coraz większej liczby niechcianych gniazd. W innych przypadkach - lepiej skontaktować się z kimś, kto trudni się tym zawodowo.

Ziemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająZiemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająCzytaj dalej

Gdzie osy budują gniazda?

Cykl życia gniazda os zaczyna się przede wszystkim od królowej, która zimuje w jakiejś malutkiej jamce, dziurze czy nawet na strychu w domu. Jak zaczyna się sezon, wylatuje ona szukając odpowiedniego miejsca na założenie gniazda i płodzenie potomków. Osy docelowo nie szukają miejsc będących zbyt "zaludnionymi", a preferują budowanie swojego gniazda tam, gdzie jest w miarę spokojnie. Upodobały sobie szczególnie norek, dziupli, wolnych przestrzeni pomiędzy np. dachem a ścianą (o ile oczywiście nam tam nie ma... zazwyczaj). Gniazdo to tak naprawdę genialny produkt inżynierski, gdyż możemy założyć, iż to właśnie osy jako pierwsze wynalazły papier. Budowa takiego "domku" zaczyna się od pozyskiwania surowca w postaci choćby obierek z kory drzew, gałęzi czy innych kijków, które poddawane obróbce ślina - drewno formuje się właśnie w masę przypominającą papier. Tak, Chińczycy tak naprawdę cały pomysł zapożyczyli właśnie od tych owadów.

Samolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologicznySamolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologicznyCzytaj dalej

Niemiła niespodzianka w samochodzie

Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których za miejsce będące idealnym siedliskiem, owady te wybierają stosunkowo niestandardowe obiekty. Chodzi tu o wnętrze szopy, czy... starego samochodu. Nieużywany sedan zajmował właścicielowi tylko miejsce, jednak okazało się, że taka forma pozbywania się pojazdów nie należy do najrozsądniejszych. W środku bowiem znaleziono olbrzymie gniazdo os rozpościerające się niemal na cały samochód, od kierownicy po tylne siedzenia. W środku, zgodnie z twórcami niepowtarzalnego filmiku na YouTube, mogą znajdować się setki tysięcy, jak nie miliony, os. Ich eksterminacji podjął się profesjonalista z Liuzjany, Jude Verret, kierujący firmą Stinger Creations. Doprawdy, nagranie jak z horroru!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kot nie przepadał za córką właścicieli. Pewnej nocy ukryta kamera zarejestrowała, co robił w jej łóżeczku
  2. Na Magdę Gessler posypały się gromy, fani są oburzeni jej zachowaniem. Bardzo niebezpieczna sytuacja
  3. Polska rezygnuje z energii węglowej. Przyszedł czas na Zielony Ład
  4. Pociąg nostalgia rusza. Powstało muzeum skórek do Winampa
Następny artykuł