Rozmowa przez telefon
Źródło: Unsplash

Powrót groźnej metody oszustwa. Oddzwonienie oznacza utratę pieniędzy

Artur ŁokietekArtur Łokietek
3 Sierpnia 2020

Klasyczna już metoda oszustwa powraca. Jak zawsze, idealnym czasem na przekręty są wakacje. Z tego względu należy uważać i przede wszystkim dokładnie sprawdzać numery telefonów, które do nas dzwonią. Jeżeli oddzwonimy, narażamy się na nie lada koszta.

"Weź oddzwoń" - choć swego czasu niezwykle popularna metoda kontaktowania się z rodziną, dziś sposób na oszustwo. A tak łatwo tego uniknąć.

Oszuści są wśród nas

Wakacje to praktycznie od zawsze idealny czas dla oszustów, którzy właśnie w tym okresie prężnie rozwijają swoje metody na nielegalne pozyskiwanie pieniędzy od nieświadomych użytkowników. Problemy pojawiają się, gdy czas wakacyjny, podczas którego człowiek powinien wypoczywać i niczym się nie przejmować, zazębia się z okresem, podczas którego szaleje koronawirus. Zresztą, metod "na koronawirusa" było już od groma - wystarczy wymienić dziesiątki fałszywych artykułów w internecie, które prowadzą nas wprost do paszczy... a w zasadzie portfela złodzieja. Należy szczególnie uważać, bo przestępcy nie mają skrupułów i nie przemują się niczym innym, niż wykradzeniem pieniędzy bądź danych osobowych. Dbać należy szczególnie o te drugie, gdyż ich ewentualne dostanie się do nieuprawonionych do tego osób może grozić poważnymi konsekwencjami. Jednak telefoniczna metoda oszustw na szczęście bazuje wyłącznie na naszym portfelu.

W nocy zamiast gwiazd będziemy oglądać kosmiczne reklamy. Rosyjska firma ma kontrowersyjny pomysłW nocy zamiast gwiazd będziemy oglądać kosmiczne reklamy. Rosyjska firma ma kontrowersyjny pomysłCzytaj dalej

Nie daj się nabrać

Ostatnimi czasy coraz głośniej robi się o phishingu, czyli metodzie oszustwa opartej na zasady inżynierii społecznej. Złodziej podaje się za daną osobę lub organizację w celu wyłudzenia danych osobowych, pieniędzy, bądź (jeszcze gorzej) poufnych danych osobowych. Phishing celuje szczególnie w osoby nieświadome, starsze albo zwyczajnie łatwowierne i niestety, przestępcy w ten sposó potrafią zwinąć nam mnóstwo pieniędzy i spowodować ogromne szkody. Niejako na szczęście, klasyczna metoda "na telefon" nie opiera się na phishingu, jednak też jest bardzo niebezpieczna, szczególnie, gdy nasza czujność będzie uśpiona przez wakacje czy kolejne fale zachorowań na COVID-19.

Sztuczna inteligencja zdecyduje, czy przyjmą cię do pracySztuczna inteligencja zdecyduje, czy przyjmą cię do pracyCzytaj dalej

Klasyczna metoda powraca

Pamiętacie jeszcze czasy, gdy oszuści dzwonili przez sekundę, a nieświadomy użytkownik telefonu postanawiał oddzwaniać tylko po to, aby później znaleźć na swoim rachunku olbrzymie kwoty? Tak, znów chodzi o klasyczny sposób "na telefon". Samo oszustwo jest bardzo proste i równie łatwe do wykrycia, jednak trzeba zachować czujność. Przestępcy dzwonią do nas z zagranicznych numerów i szybko się rozłączają. Wykorzystują to, że użytkownik często postanawia sam oddzwaniać. Problem w tym, że oddzwania on na numer zagraniczny. Teraz jednak numery, z których dzwonią złodzieje, całkiem nieźle wkomponowują się w polskie realia choćby poprzez skojarzenia w kierunkowym różnych polskich miast. Dla przykładku - gruzińskie +995 kojarzyć się może z +95 do Gorzowa. Dziś to nie stanowi aż takiego problemu, gdyż część urządzeń informuje o tym, skąd dzwoni dany numer. Użytkownicy starszych urządzeń musza jednak mieć się na baczności.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Globalna powódź coraz bardziej realna. Naukowcy biją na alarm
  2. Ogromny atak hakerski związany z Microsoftem. Tłumaczymy, jak bronić się przed phishingiem
  3. Popularna aplikacja randkowa mogła paść ofiarą hakerów - alarmują specjaliści
  4. Ogromna chińska tama uległa deformacji. Grozi nam globalna katastrofa

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł